BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

48 Saatte Amsterdam’da Yapılacak 10 Şey

Kanallar Şehri Amsterdam’da Yapılacak Çok Şey var, Nerede Ne Kadara Neler Yapılır? 10+Bonus Amsterdam Gezi Önerisi

Seda

Amsterdam’da Yapılacak çok şey olsa da kısa bir zamanda da oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz. Üstelik bunun için turla gitmenize de gerek yok, zaten küçük bir şehir olan Amsterdam’ı yayan olarak ve/veya Tramvay kullanarak hızlıca gezebilirsiniz.
Öncelikle Amsterdam’ın değişken havasını göz önünde bulundurup hangi mevsim olursa olsun yağmura hazırlıklı gelmenizi öneririm. Gün boyu bir durup bir bastıran, gezmekten değil de gezerken ıslanıp kurumaktan yorulduğumuz bir haftasonuydu bizim için.

Yazının başında yılın çoğunluğunda yağmuru ve kapalı havası var dedik ama Mini mini evleri, uçsuz bucaksız kanallar ve köprüleriyle insanın içini ısıtarak gönlünü alan bir şehir, hakkını yemeyelim şimdi. Özellikle Yaz aylarında çok daha keyifli olacaktır.

 
 

Uzun uzun keyif yapıp tüm aktiviteleri gerçekleştirmek için 48 saat fazlasıyla yeterli olsa da müze gezmeyi sevmeyen, yeme-içme kısmına fazla vakit ayırmak istemeyen biriyseniz 24 saat bile yeterli olacaktır. Şimdi gelin 48 saatte Amsterdam’da Yapılacak şeyleri sıralayalım, neler yenir neler alınır biraz bundan bahsedelim;

1- Dam Meydanı
Amsterdam’ın ana meydanı olan Dam Meydanı şehrin etkinliklerinin yapıldığı yer. Meydanda birbirinden görkemli yapılar bulunuyor. Meydanın en görkemli yapısı önceleri Belediye inası olarak kullanılsa da 1808 yılında Kraliyet Sarayı’na dönüştürülmüş.

Sarayın yanında “Niewe Kerk” yani “Yeni Kilise” yer alıyor. 15. Yüzyıldan itibaren kraliyet ailesinin taç giyme törenlerine ev sahipliği yapıyor. Kilisenin yanında irili ufaklı Cafe’ler bulunuyor. Meydan’a açılan her bir sokakta kaybolup yorulduktan sonra şehrin kalbinin attığı Dam meydanı’nda sakin bir masa bulup kahve eşliğinde seyre dalmak da inanılmaz keyif verici.

Meydanın hemen dışında bulunan caddede Magna Plaza, günümüzde alışveriş merkezi olarak kullanılsa da mimarisiyle büyüleyici bir güzelliğe sahip. İçini daha güzel değerlendirip böyle ziyan etmeselerdi keşke demeden edemedim açıkçası. Bu yüzden bir alışveriş merkezi geziyor gibi değil de sanat eseri izler gibi gezmenizi öneririm :)

2- Madame Tussaud
Dünyaca ünlü Balmumu müzesi olan Madame Tussaud da Dam Meydanı’nda bulunuyor. Madame Tussaud’un oldukça entreresan bir hikayesi var; Madame Tussaud, 1761-1850 yıllarında Londra’da yaşamış ve hizmetçilik yaparak geçimi sağlamı biri. Onu bu kadar özel kılansa yaptığı balmumu maskeler. Öldüğünde Londra’da bulunan 400 eseri müze haline getirilmiş ve Madame Tussaud Müzeler zincirinin ilki Londra’da açılmış.

Amsterdam’daki müze ise Müzeler zincirinde önemli bir yere sahip. Her müzede sergilenen ünlüler çeşitlilik gösteriyor, Amsterdam’daki müzede görülmeye değer pek çok kişiyle karşılaşabilirsiniz ;) Yetişkin bilet ücreti yaklaşık 20€ (internetten alımlarda indirim oluyor onu da değerlendirebilirsiniz).

3- Kanallar
Amsterdam’ı bu kadar Turistlik yapan unsurlardan biri Jordaan yani kanallar bölgesi. 17. YY’da işçi sınıfı göçmenler için inşaa edilmiş sonrasında ise nüfusu hızla artmış bir bölge. Amsterdam’ın ikonikleşen daracık kimi zaman yamuk, renk renk evleri; işte bu bölgede yer alıyor.

Şehrin en keyifli noktası Jordaan sokaklarında yürüyerek kaybolmak bana sorarsanız. Kanallarda göreceğiniz bu yüzen evlere ise şaşırmamak mümkün değil. Gerçekten o “tekne” gibi evlerde yaşayanlar var.

Yürümekten yorulduğunuzda Amsterdam’da Yapılacak en güzel şey kendinizi bir kanal turunun rahatlığına bırakmak olacaktır. Kanal turu yaparak bir de farklı açıdan Amsterdam’ı gezebilirsiniz. Kanal turu için birkaç başlangıç noktası var, Anne Frank’ın evinin önü bunlardan bir tanesi. Kanal turu yaklaşık olarak 12-18€ olarak değişiyor. Tur sonunda kanal manzarası eşliğinde lezzetli yemekler yiyebileceğiniz bir mekan önerisi: Black and Blue – Steaks & Salads. Hamburger yemenizi ayrıca öneririm ;)

4- Van Gogh Müzesi
Dünyanın en önemli müzelerinden biri olarak kabul edilir. 1973 yılında yapılan müze, Van Gogh’un kardeşi tarafından düzenlenmiş. Müzede Van Gogh’un 700den fazla eserinin yanı sıra özel yaşamına dair detaylar da bulabilirsiniz. Dilerseniz kendinize veya sevdiklerinize hatıra alabileceğiniz bir hediyelik eşya satan mağazası da mevcut. Müzeye giriş ücreti 18€.

5- Anne Frank Evi
Amsterdam’ın en çok ziyaret edilen noktalarından biri. Çok da turistlik olmayan bir mevsimde (Eylül) bile önünde oluşan bu kuyruk ile ne demek istediğim daha net anlaşılacaktır :)

2. Dünya Savaşı sırasında Anne Frank ve ailesi iki yıl boyunca bu evde saklanmış. Sonrasında o günlerde tuttuğu günlükleri ve evi müze yapılmıştır. Nazi istilasını simgelediği için ziyaret etmeyi başaranların oldukça etkilendiğini söyleyebilirim. Müzeye giriş ücreti ise 9€.
6- Vondelpark
Amsterdam’ın en geniş ve popüler parkı. Bisikletle veya yayan olarak doğanın tadına varacağınız bir yer. İçerisinde yeşilin her tonunu bulabildiğiniz bu park aynı zamanda çok tatlı sincap, papağan, ördek gibi canlıları doğal ortamlarında izleme keyfini de sunuyor.

Amsterdam Bisikletliler şehri. Fakat yerel halktan öğrendiğimize göre çok sık yapılan bir hata; turistlerin bir hevesle şehir içinde bisiklet kiralaması oluyormuş. Hollandalılar o kadar hızlı ve aktif bisiklet kullanıyor ki turist olarak şehir içinde bisikletle dolaşmak oldukça güç. Hatta bazen bisiklet ve tramvay trafiğinden yürümek bile güç :) Bunun yerine daha sakin alanlarda bisiklete binmeyi deneyebilirsinz.
7- Çiçek Pazarı
“Sana sarı laleler aldım çiçek pazarından” diye mırıldanarak gezebileceğiniz rengarenk bir Pazar. 1862 yılından bu yana bulunan bu Pazar, her gün 9:00-17:00 arasında kuruluyor ve sadece çiçek değil tahta ayakkabı vb hediyelik eşyalar da bulabilirsiniz.

8- Heineken Müzesi
Amsterdam’ın dünyaca ünlü bira markası Heineken’in müzesi biraseverler için kaçırılmaz bir yer. Bira yapımı ve eğlenceli etkinlikler sunan alternatif bir müze diyebiliriz. Müzeye giriş 16€.

 
 

9- Peynir, Waffle, Haring
Amsterdam’da Yapılacak en güzel şeylerden biri de yerel lezzetleri tatmak. Hollanda’ya gelip peynir tadımı yapmadan ve peynir almadan dönmek olmaz ;)

Uçakla seyahat edecekseniz kabin boy bagaj ile yiyecek sıkıntısını dikkate alın ve mutlaka biletinizi alırken kabin dışı bir bagajın da olduğu alternatifleri tercih edin, ufak bir hatırlatma ;) Hollanda’nın meşhur Gouda peynirinden yeterli miktarda aldıysanız bir diğer meşhur lezzetini söylemeden geçmeyelim; Waffle tabii ki ;) Şehirde buram buram kokan wafflecılardan birinde denemelisiniz. Son larak bizim Ringa balığı olarak bildiğimiz Hollandalıların Haring dediği balığı yemeden dönmeyin. Çiğ balık konusunda hassassanız dikkatli olmakta yarar var.
10- Red Light
Türkçesi Kırmızı Işık Mahallesi. Bunu anlatmama gerek yok sanırım ilgisini çeken zaten biliyordur.
Hafif uyuşturucuların legal olduğu hatta “caffeeshop”ların bolca yer aldığı Amsterdam’da gezdiğiniz veya oturduğunuz mekanları zaman zaman kontrol etme ihtiyacı duyabilirsiniz :)

 

BONUS: I Amsterdam yazısında fotoğraf çekimi Sabahın erken saatlerinde gidildiğinde boş yakalama ihtimali olduğu söylense de gitmedim, deneyen boş yakalayan fotoğraf göndersin :)

Vaktiniz varsa esas güzelliklerin saklı olduğu Kasabalara ve Lale bahçelerine de uğrayabilirsiniz. Bizim vaktimiz olmadığı için bir sonraki sefere sakladık hakkımızı.

Buraya kadar okuduysanız Amsterdam’da sevmediğim şeyleri de saymadan bu yazıyı bitirmeyelim istiyorum :) İlk olarak yaya olarak yürümek gerçekten çok yorucu. Bir yandan arabalar, tramvaylar geçerken diğer yandan motorsiklet, bisiklet ve yayalarla mücadele ederek gezmek bunaltıcı oluyor. Kaldırım neredeyse yok, olanı da işgal altında :) Yer yer araç yoluna inmek gerekiyor yürüyebilmek için. Hele de çocukluysanız bebek arabasıyla dolaşmak daha zorlayıcı olacaktır bebeklilerin Amsterdam düşüncesi varsa daha dikkatli araştırma yapmalarını öneririm. Diğer taraftan kahve içmek için mekan ararken sürekli “coffee shop” yani legal hafif uyuşturucu satılan ve kullanılan yerlerle karşılaşıyorsunuz. Yolda sürekli önünüzdekinin arkanızdakinin dumanına maruz kalmak da aynı şekilde Amsterdam’da normal karşılanıyor. Bu genel olarak turistlerin ilgisini çekse de bizim gibi kullanmayanların sinirini bozan bir durum :) Onun dışında küçük, şirin ve görülesi bir şehir :)

Amsterdam’da yapılacak daha pek çok şey olsa da kısa süreli gidenler için bu mini liste iş görecektir diye umuyorum. Kanallar Şehri Amsterdam’dan herkese selamlar, bir sonraki şehirde görüşmek üzere sevgiyle ve seyahatle kalın :)

 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
 
Takip Et
 
 
Popüler