BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Adab-ı Muaşeret: Nezaket Kuralları

Nerede, nasıl hitap edileceğini bilmiyoruz! Yazı ile iletişime geçemiyoruz, en yakınlarımıza bile farkında olmadan saygısızlık edebiliyoruz. İşte yıllardır süre gelen yazısız kanunlar; Nezaket Kuralları ...

Seda

İster teknolojinin hayatımızın merkezine inmesinden deyin ister eğitim eksikliğinden farketmez, “nezaket” son yıllarda mumla aradığımız bir davranış şekli oldu. Nezaket kuralları, kişinin kalitesini doğrudan belli eder. 20’li yaşlarının başında olan kişilerin bir çoğunda eskilerin deyimiyle “adab-ı muaşeret” kurallarını bilmediği, bilse de uygulamadığını sıkça gözlemliyoruz.

Oysa ki nezaket; hiçkimsenin baskısı olmadan, yalnızca hayatı daha saygılı bir şekilde geçirmemizi sağlayan, içten gelen, kendi saygınlığın için de uymanı gerektiren ve özünde çok “şık” kurallar dizisidir. Günlük hayatta herkesin bildiği, zaman zaman göz ardı ettiği veya bilmediği birkaç kuralı bu yazıda biraz konuşalım istedim. Aslında bu yazılı olmayan görgü kuralları dünyanın pek çok ülkesinde de aynen vardır ve yıllardır uygulanır. Sizin de “işte buna tahammül edemiyorum” dediğiniz nezaketsiz davranışlar var mı? Yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın :)

Hitaplar/Konuşmalar

Bu yazıyı yazmaya iten en büyük sebep; bazı durumlarda nasıl hitap edileceğimizi bilmiyoruz. Yeni tanıştığınız veya çok samimiyetinizin olmadığı kişiye veya kendinizden yaşça büyük birine “sen” değil “siz” denir. İsmiyle hitap edilmez “…. Hanım/Bey” denir. Girilen ortamda samimi olmak adına “canım, …-cım/cim) gibi laubali hitaplar kullanılmaz. Kişi sizden büyükse, onun “bana …. diyebilirsin veya sen diye hitap edebilirsin” diye izin vermesi beklenir. Aksi halde yaşça veya makam olarak sizden büyük birine “sen” denmez. Sizin samimi olma arzunuz sosyal çevrede laubali bir kişilik olarak algılanmanıza sebep olabilir.

Mektup veya elektronik posta (E-Mail) yazmak özen gerektirir. Söze “Merhaba …. (Hanım/Bey)” diye başlanmalı, mail veya mektubun ne amaçla yazıldığı anlaşılır bir şekilde yazılmalı. Bitirirken “İyi Çalışmalar/İyi Günler” diyerek gönderici isim ve soy ismini yazmalıdır. Yüzlerce isimsiz, “size bir şey soracağım” “….. ne kadar” gibi WhatsApp yazışması tadında Mail yazan, yollayan veya nezaketen bir “merhaba” diyemeyen mailler geliyor. Mail-Mektup adabı karşı tarafla yazılı iletişime geçtiğiniz ilk andır, arkadaşınızla mesajlaşır gibi yazılamaz.

Çok sık yapılan bir hata; iltifata iltifatla karşılık verilmez. Biri sizin elbisenizin ne kadar yakıştığını söylüyorsa “teşekkür” etmelisiniz. “O senin güzel bakan gözlerinden” dediğinizde sırf güzelliğe karşılık vermek adına anlamsız ve samimi olmayan bir cümle kurmuş oluyorsunuz ki bu hoş değil. İltifat karşılık beklemek adına yapılmaz, güzel bulmuş ve söylemiş kibarca teşekkür etmeniz yeterli.

 
 

Sürekli kendinizden bahsederek konuşmak, karşıdakinin lafını kesmek, başkaları konuşurken araya girmek çok büyük saygısızlıktır. Sorunuz varsa karşı tarafın konuşmasını bitirmesini beklemelisiniz.

Çok hızlı veya çok yavaş konuşulmamalıdır. Aynı şekilde bağırarak konuşmak veya çok sessiz konuşmak da toplum içinde hoş karşılanmayan bir tavırdır.

Ortamda farklı bir dili konuşan kişi varsa herkesin bildiği ortak dil konuşulur. Misal 2 türk 1 ingiliz s

Hal hatır sorma önceliği büyüğündür.

İnsanların kullandığı yol, kaldırım veya köprü gibi noktalarda sebepsiz ve ani duruşlar yapılmaz. Durup beklemeniz gerekiyorsa veya vitrinde bir şey bakmak istiyorsanız kenara geçip yavaşça durmalısınız.

 
 

Sayfa:  1 2 3 4
 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
 
Takip Et
 
 
Popüler