BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Adet Geciktirici İlaçlar

Adeti düğün veya balayı gününe denk gelen gelinler için adet geciktirici ilaçlar hakkında merak edilenler gelinolmak.com'da!

Seda

Özellikle düğün zamanı yaklaştıkça pek çok gelini strese sokan bir konu: Düğün gününün veya balayının regl gününe denk gelmesi. Tabii ki düğün-tatil tarihlerini seçerken bu konuya dikkat etmiş olabilirsiniz, ancak strese bağlı adet tarihinizin kaymasıyla düğünden 1-2 ay önce bu konuyu farkedip gerilmenize hiç gerek yok, vücudunuza zarar vermeden çözebileceğiniz bir sorun.  Bu konuda çok fazla mail ve mesaj alıyoruz, detaylı bir açıklamayla tüm gelinlerin sorularına toplu cevap vermiş olalım.

 
 

– “Adet geciktirici hapı ne zaman ve nasıl kullanmam gerekir?”

Beklenen adet gününden 5-6 gün önce ilaca başlanması gerekir. Adet geciktirici hapları düğün telaşıyla unutmamalı, düzenli içmelisiniz. Adet geciktirici hapları 10 günden fazla süreyle içilmemelidir. İlaçtan ilaca kullanım dozu ve şekli farklılık göstermektedir, bu yüzden düğünden bir ay önce Kadın Doğum Uzmanınıza danışarak hangi ilacın size daha uygun olduğunu öğrenmekte yarar var.

– “Adet geciktirici ilaçları içtikten ne kadar süre sonra tekrar adet olurum?”

İlaç kullanıldığı süre boyunca adet olmanızı engeller, ilaç bırakıldıktan birkaç gün sonra adet olursunuz. Vücut yeni bir adet döngüsüne başlar ve bundan sonraki aylar bu döngüyle devam eder.

AdetGeciktiriciIlaclar

– “Bu ilaçların zararları veya yan etkileri nelerdir?”

Hormonal bir soruna neden olmadıkları için geçici yan etkiler (şişkinlik-ödem hissi, kabızlık, baş ağrısı, gerginlik) görülebilir. İlaç kullanımı bittikten sonra bu yan etkiler de kaybolur.

– “Adet geciktirici ilaçları 1 yıl içinde kaç kez kullanabilirim?”

Şu an için kesin bir sayı olmamakla beraber ne kadar az kullanılırsa vücudun doğal döngüsü o kadar az bozulur. Doktorunuz aksini belirtmedikçe yılda 2 kullanımı geçmemekte fayda var.

 
 

– “Adet geciktirici ilaç kullanırken hamile kalınır mı? Bu bir doğum kontrol yöntemi midir?”

Adet geciktirici ilaçlar bir doğum kontrol aracı değildir, koruma sağlamaz yalnızca adetin geciktirilmesi amacıyla kullanılır. Korunmak isteniliyorsa, Doğum kontrol hapıyla birlikte kullanılmalıdır.

– “Doğum Kontrol Hapları adet geciktirici olarak kullanılabilir mi?”

Hem koruma hem de geciktirme düşünülüyorsa doğum kontrol hapı tercih edebilirsiniz. Doğum kontrol hapları ile adet gününü ayarlayabilmek daha kolay olur. Doğum Kontrol hapı kullanılacaksa ara verilmeden 2. kutuya geçilir, geciktirilmek istenilen gün süresince kulanılmaya devam edilir. (Buraya tıklayarak Doğum kontrol Hapları hakkında daha önce yazmış olduğumuz yazıyı okuyabilirsiniz)

 
 

Tüm bu ilaç kullanımı öncesinde mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmeniz gerektiğini tekrar tekrar hatırlatalım.

 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
 
Takip Et
 
 
Popüler