BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Alerjisi Olanlar Ev Eşyası Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Alerjisi olanlar ev eşyalarını alırken nelere dikkat etmeli? Nasıl bir halı kullanmalı? Hangi süpürge daha etkili? Perde, yatak, alez ve diğer eşyaların seçiminde alerjisi olanlara özel öneriler...

Seda

Dışarıda gün boyu hava kirliliğinden kaçıp güvenli bir liman olarak gördüğümüz evimiz doğru eşyaları kullanmazsak pek de güvenli bir liman olmayabiliyor. Alerjisi olanlar ev eşyası alırken daha dikkatli seçimler yaparak güvenli bir ev ortamı sağlayabiliriz. Bu yazıda madde madde nelere dikkat edeceğiz, nasıl seçimler yapacağız ve nelerden kaçınacağız bunlardan bahsedeceğim.

Alerjenler etkilerinin aksine gözle görülemeyecek kadar küçüktürler. Çoğu alerjen evimizde ürer. Onların üremesini en aza indirmek ve yaptığımız temizliğin etkili olmasını sağlamak adına  ev eşyalarımızı alırken belli başlı konulara dikkat etmemiz gerekiyor. Alerji rahatsızlığı olanlar bu konuyu çok iyi biliyordur. Bilmeyenler için şu şekilde özetleyebilirim; evde bulunan toz akarları,  küf ve mantarlar solunum yolu ile bağışıklık sistemimizi uyarır ve vücudumuz antikor üretmeye başlar. Bu durumda hapşırma, öksürük, burun akıntısı, geniz akıntısı, baş ağrısı, gözlerde sulanma gibi pek çok alerjik reaksiyona sebep olur.

-Halılar

Halı seçimi oldukça önemli. Halıdan hoşlanmıyorsanız hiç koymamak hem temizlik hem de alerjiniz için en güzeli olacaktır. Yine de boş görüntü hoşunuza gitmiyorsa kilim tarzı tüysüz halıları tercih edebilirsiniz. Klasik halıdan vazgeçmem diyenler için “antialerjik halılar” yerinde bir seçim olacaktır. Normal halılardan çıkan tüyler alerjik bünyeleri rahatsız eder ve alerjinizin artmasına sebep olabilir. Halıların temizliğine gelince; 6 ayda bir yıkatmayı ihmal etmemekte yarar var.

 
 

-Süpürge Seçimi

Halı kadar önemli olan bir diğer mevzu da elektrikli süpürge seçimi. Alerjisi olanlar ev eşyası alırken bazı eşyalara daha fazla bütçe ayırmak durumunda kalıyor. Hepa filtreli, toz torbasız, motor gücü yüksek olan bir süpürge almak ev yaşamınızı oldukça kolaylaştıracak. Bunun yanı sıra süpürge seçiminde dikkat edilmesi gereken; arka havalandırmasından dışarı temiz hava vermesi son derece önemli. Pek çok süpürge iyi emiş gücüne sahip gibi görünse de arka havalandırmadan tozu, kiri, alerjenleri geri bırakır. Bu da yaptığınız temizliğin işlevsel olmamasına neden olur.

-Battaniyeler

Pamuk battaniyelerden uzak durun. Pamuk battaniyeler çok tüy bıraktığı için kullanırken rahatsızlık verecektir. Aldıysanız ve değiştirme imkanınız yoksa nevresim geçirerek kullanabilirsiniz. Battaniyelerinizin de makinede rahatlıkla yıkanabilir olması oldukça önemli. Kullanım sıklığınıza göre ayda bir veya birkaç ayda bir yıkamakta yarar var.

-Nevresim Takımına Dikkat!

Nevresim takımlarını alırken %100 pamuklu olmasına ve 60 derecede yıkanabilecek renklerden almaya özen gösterin. Nevresimleri sık sık değiştirin. Özellikle yastık kılıfları ile günün 8 saati temas halindeyiz. Alerjenlerin çokça bulunduğu bu kılıflar en geç haftalık değiştirilmeli ki uyku kalitesi alerjenler sebebiyle olumsuz etkilenmesin.

 
 

– Yastık Alezi Kullanın

Yatak alezi herkes tarafından bilinse de yastık alezinden pek çok kişinin haberi yok. Nevresimler sık sık yıkansa da yastık üzerinde akarlar ve diğer alerjenler birikir. Her hafta yastık yıkamak kolay iş değil, yastığı bir kat daha korumaksa çok kolay. Özellikle alerjik biriyseniz yastıklarınıza antialerjik alezleri kullanmanızı öneririm. Sık sık alezi yıkayarak yastığı ve uyku kalitenizi koruyabilirsiniz.

Yastık-Yorgan seçiminde çok işine yarayacak bir yazımız daha var. Ona da göz atmak istersen buraya tıklayabilirsin ;)

– Perdeler

Evin bir diğer toz tutan, alerjiyi arttıran kısmı perdeler. Bu sebeple sık sık yıkanabilecek bir perde seçilmeli. Stor perdeler genellikle silerek temizlenir. Oysa pek çok alerjenden silerek kurtulamayız. Tavandan yere uzanan fon perde, tül ve güneşlik üçlüsünü almayı düşünüyorsanız sık sık temizlenmesi gerektiğini aklınızda bulundurun. Takıp çıkarması kolay, daha az pileli, hafif perdeler hem temizlik açısından kolay olacak hem de dekorasyonu bozmayacaktır. Perde konusunda detaylı önerilere şu yazıdan bakabilirsin.

Alerjisi Olanlar Ev eşyalarını seçerken (Yastık, yatak, yatak odası mobilyaları, parke vs) doğal materyallerden üretilmiş olanlar her zaman tercih sebebiniz olsun.

 

 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
     
    Takip Et
     
     
    Popüler