BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Alüminyum Folyonun Zararları

Alüminyum Folyonun Zararları Neler? Yağlı Fırın Kağıdı ile Birlikte Kullanılması Doğru Mu? Detaylar Sağlıklı Mutfak Düzeni Yazı Dizisinde...

Seda

Mutfağımızda farkında olmadan yaptığımız hatalar ailemizin sağlığını tehlikeye atabilir. Alüminyum insan sağlığına oldukça zararlı bir elementtir. Alüminyum Folyoyu sandviç sarmak, dolaba bir şey kaldırırken kapak bulamayınca kapatmak için kullanabilirsiniz ama sıcakla temas ettiğinde kesinlikle kullanılmaması gerekir. Haliyle fırında üstü kapalı yemek yapayım, eti tavuğu balığı sarıp fırında pişireyim, tost makinesi kirlenmesin içine sereyim diye düşünenler varsa dikkat!!! İşte Alüminyum folyonun zararları :

Balık ve et gibi yiyecekleri sararak fırında pişirdiğinizde ortamdaki yüksek ısı etkisiyle ortaya çıkan kimyasal buhar folyoyu etkileyerek, besinlere geçmesine neden olur. Zaman içinde metal birikmesi hatta ağır metal zehirlenmesine yol açabilir. Aynı şekilde alüminyum kap, tencere, tavalarda da aynı şey yaşanmaktadır. Bu sebeple sıcak ile temas edecek termos, kap kacak gibi eşyalarda alüminyum yerine çelik tercih edilmeli. Fırında yemeklerde ise asla kullanılmamalıdır.

 
 

Alüminyum folyonun zararları saymakla bitmiyor, sağlığımıza uzun dönem etkileri ise şu şekilde; böbreklerde hasar, karaciğerin fonksiyonlarının bozulması, gastroenterit, iştahsızlık, denge kaybı, nefes darlığı, psikoz, adale ağrıları, vücut yapısının zayıflaması gibi etkiler meydana gelmeye başlar. Yapılan araştırmalarda parkinson, alzheimer, kelimelerin telaffuz edilememesi, hareketlerdeki koordinasyon kaybı gibi nörolojik sorunların sebebi olarak alüminyumun etkili olduğu tespit edilmiştir.

Peki ya bu son zamanlarda çıkan bir tarafı yağlı kağıt diğer tarafı alüminyum folyo olan çok amaçlı fırın kağıtları kullanılmalı mı? Yapılan çalışmalarda yağlı kağıt (pişirme kağıdı), alüminyum geçişini hızlandırdığı görülmüş. Yani balığı önce yağlı kağıda sarıp sonrasında alüminyum folyoya sarmak da doğru bir pişirme şekli değil.

 
 

 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
 
Takip Et
 
 
Popüler