BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Banyo Lifin Ne Kadar Temiz?

Banyo Lifin sandığından daha pis olabilir! Bakteri ve küflerle birlikte banyo yapmamak için banyo lifi kullanırken nelere dikkat etmeli?

Seda

Banyo lifin ne kadar temiz? Yapılan bir araştırmada katılımcıların %60’ı banyo lifini parçalanana kadar kullandığı sonucu ortaya çıkmış. Peki bu nedemek? Banyo lifini kullanma süresine göre olası kirlilik durumlarını Dermatolog Deny Engelman şu şekilde anlatıyor:

– Bir Ay Sonra: Her kullanımda cildinden life bakteri transferi olur ve bunlar lifin içindeki boğum bölgesi olan kuytu köşelerde sıkışır. Bir aydan uzun süre kullanıyorsan bir miktar bakteri ile birlikte duş alıyorsun demek.

 
 

– Üç Ay Sonra: Lifte yalnızca bakteri değil duşta nemli ortamda beslenen ve alerjiyi teşvik eden küf oluşabilir. Banyo lifin artık masun değil :(

– Dört Ay Sonra: Bu liften kurtulma zamanın geldi de geçiyor bile :) Yapılan çalışmalar kullanılan ay arttıkça tehlike sinyallerinin daha fazla çaldığı sonucuna ulaşılmış. Peki ne yapmalıyız?
 
 

Öncelikle ailenin diğer üyeleri ile ortak lif kesinlikle kullanılmamalı. Naylon lif yerine yün/kumaş keseler veya doğal süngerler tercih edilmeli. Bu keseler elde veya makinede yıkanabilir, rahatlıkla kurutulabilir. Bir diğer alternatif de doğal süngerler. Bu süngerler çeşitli mineraller de ihtiva ettiği için cildi beslediği bilinen bir gerçek.

Peki ya siz hangi tip lif kullanıyorsunuz? Nasıl temzliyorsunuz? Bu yazıdan sonra neler yapmayı düşünüyorsunuz haydi paylaşın :)

 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
 
Takip Et
 
 
Popüler