BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Bavul Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Bavul deyip geçmemek gerek, yarı yolda kalmamak için bavul alırken dikkat etmeniz gerekenler

Seda

Bir seyahatin (veya balayının) en önemli elemanıdır aslında bavullar. Birkaç konuya aynı anda dikkat ederek seyahatlerinizde zevkle size eşlik edecek bir bavul seçebilirsiniz.


Sık seyahat ettikçe kullanışlı bir valizin/bavulun nasıl olması gerektiğini daha rahat farkediyor insan. Doğru seçimler yapmak seyahati kolaylaştırdığı gibi yanlış seçimler de sürekli “nereden aldım ben  bu bavulu” diye söylenmenize sebep olabilir. Uzun ömürlü ve kullanışlı bavul için işte dikkat etmeniz gerekenler:
– İhtiyacınıza uygun boyda bir bavul seçin. Kısa süreli tatiller için kabin boy, daha uzun tatiller için veya aile kullanımı için M, L, XL gibi daha büyük boyları tercih edebilirsiniz.
– Ucuz olsun eskidikçe her sene yenisini alırım diye düşünmeyin. Kaliteli bir ürünü yıllarca konforlu bir şekilde kullanabilirsiniz. Üstelik kaliteli bavul üreten firmaların 5 ila 10 yıl arasında değişen garantileri mevcut. Olası bir sıkıntıda hemen çözüm üretebiliyorlar.

 
 

– Dış materyali sert kabuk mu olmalı yoksa kumaş mı? İkisinin de avantajı ve dezavantajı var. Sert kabuk malzeme iyi bir markadan alıyorsanız yıllarca eşyalarınıza hiç zarar gelmeden kullanır, çok da memnun kalırsınız. Güvenmediğiniz bir markadan alacağınız sert kabuk bavullarda çatlama kırılma olabilir bu yüzden onları tercih etmemekte yarar var.

– Kumaş bavullar çok daha kolay yıpranır. Temizlenmesi sıkıntılıdır. Ufak bir darbede kumaş yırtılabilir. Sırt ve yanlarda sert koruma kalkanı olmadığı için eşyalarınız zarar görebilir. Diğer taraftan kırılma ihtimali yoktur, delici bir darbe almazsa uzun süre kullanılabilir.
– Bavul ağırlığı oldukça önemli. Son teknolojiyle üretilen “ultra light” bavullar özellikle uçak seyahatlerinde kilo kısıtlamasına takılmanızı önleyecektir.
– Mutlaka 4 tekerlekli bir bavul tercih edin. 2 tekerlekli bavullarda denge problemi yaşanabilir. Bu da bavulunuzun olur olmadık yerde devrilmesine neden olur. 4 tekerlekli bavullarda devrilme gibi bir problem yaşamadan rahatça kullanabilirsiniz.

Luggage consisting of five suitcases isolated on white

– Tekerlekleri 360 derece dönebilen, sağlam ve kaliteli olsun.
– Mümkünse hem ittirerek hem de çekerek taşınabilmeli. Bavulunuz çok ağırsa çek çek kolunu zorlamamak adına sadece iterek tekerleri sayesinde rahatça taşıyabilirsiniz.
– Körüklü bir model tercih edin. Tatile giderken sığılan bavula tatil dönüşü sığamamak diye bir gerçek var Bu yüzden ekstra hacim sağlayan körükler çok işinizi kolaylaştırır.
– Bavul içi düzenleyicileri kendinden olan bavullar çok daha düzenli bir bavul hazırlamanızı sağlar. Yeni bir bavul alıyorsanız organize olmanızı sağlayacak gözlerinin olup olmamasını mutlaka kontrol edin.

– Çoğu kişi siyah veya lacivert bir bavula sahiptir. Havaalanında bavulunuzu beklerken yüzlerce siyah bavuldan kendinizinkini bulmak oldukça stres verici olabilir. Daha farklı renk bir bavul tercih edebilirsiniz, bu farklılık kendi bavulunuzu kolayca tanımanızı sağlar. Yeni bir valiz almıyorsanız veya siyah tercih etmek zorundaysanız dışına renkli seyahat etiketleri veya renkli kılıf olabilirsiniz.

– Kılıf demişken bavulunuzun daha uzun süre eskimeden kalması, evde saklarken daha hijyenik olması açısından yıkanabilen bir kılıf kullanabilirsiniz.

 
 

– Set şeklinde bavullar evde saklama kolaylığı sağladığı için oldukça kullanışlıdır. Her ihtiyaca uygun boyda bavulun bulunduğu 3’lü bir set alarak pek çok seyahatinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
– Bavulunuzun mutlaka kilidi olsun. Kilidi yoksa ekstra kilit takarak güvenliği sağlayabilirsiniz. Aman dikkat, ekstra kilit takıyorsanız seyahat sırasında kilidin anahtarını kaybetmeyin.

Son olarak bir de şu valiz ile bavul kavram karmaşasını önleyelim; Bavul İtalyancadan dilimize geçmiş, içine eşya konan büyük çanta anlamındadır. Valiz ise Fransızcadan dilimize yerleşmiş, içerisine kıyafet konan küçük bavuldur.

“Balayı Bavuluna Neler Konmalı?” yazısını okumadıysanız, buraya tıklayarak hemen bakabilirsiniz.

 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
     
    Takip Et
     
     
    Popüler