BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Çeyiz Desteği Nedir? Devlet Desteğinden Nasıl Yararlanılır?

İçeriği tam bilinmeyen ama toplu para ihtiyacı olanların çok işine yarayacak bir sistem var; çeyiz hesabi ve çeyiz desteği

Seda

Evlenmek kolay değil. Özellikle çeyiz, düğün, ev derken ufak ufak fakat toplamda fazlaca bir masraf ediliyor. Bunu kolaylaştırmak için çoğu zaman toplu paraya ihtiyaç duyuluyor. İçeriği tam bilinmeyen ama toplu para ihtiyacı olanların işine yarayacak bir sistem var; çeyiz hesabi ve çeyiz desteği. Bu yazıda biraz bu konunun detaylarından bahsedelim;

 
 

Çeyiz Hesabını Kimler Açabilir?

24 yaşını doldurmamış, daha önce hiç evlenmemiş Türk vatandaşlarının yanı sıra mavi kart sahipleri bu hesaba başvurabiliyor ve devlet desteğinden faydalanabiliyor. Düğünün nerede yapılacağının bir önemi yok. Bu ne demek? Yurt dışında evlenecekseniz veya yurt dışından biriyle evlenecekseniz de bu çeyiz desteğinden faydalanabilirsiniz.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Türkiyede bulunan bankalardan Türk Lirası hesabı açmanız gerekiyor. Mevduat hesabı veya Katılım hesabı olması gerekiyor. Çeyiz hesabı çiftlerin ortak açabileceği bir hesap türü olmadığı unutulmamalıdır. Çeyiz desteği alabilmek için hesap tek kişinin adına açılmalı.

Çeyiz Desteği Alabilmek İçin Ne Kadar Yatırmak Gerekli?

Çeyiz hesabınıza isteğinize bağlı olarak; aylık veya üç ayda bir para yatırabilirsiniz. Aylık ödeme yapmak istiyorsanız en az 125 TL, en fazla 1.254 TL ödeme yapabilirsiniz. Üç ayda bir ödeme yapmayı istiyorsanız da en az 376 TL, en fazla 3.764 TL ödeme yapabilirsiniz. Her ay ödeme yapıyorsanız belirli bir limitte sabit ödeme yapmak zorunda değilsiniz. Örneğin Ocak ayında 200 lira yatırdınız Şubat ayında 125 yatırabilirsiniz. Önemli olan devlet desteğinden yararlanmak için ödemelerin alt ve üst sınır içerisinde olması gerekir.

Çeyiz Desteğinden Daha Fazla Yararlanmak İçin Ne Yapmalı?

Elinizde birikmiş bir paranız varsa bunu çeyiz hesabına aktarabilirsiniz.

 
 

Ödemeleri Aksatırsam Hakkım Yanar Mı?

Aylık ödemeyi seçtiyseniz bir yıl içinde üçten fazla, 3 ayda bir ödeme yapmayı seçtiyseniz bir yıl içinde birden fazla kez ödeme yapmadığınız takdirde devlet desteğinden yararlanamazsınız. Aynı zamanda hesabınız çeyiz hesabından çıkarılır normal bir hesap haline gelir. Yani devlet desteğinden yararlanamadığınız gibi tekrar devam etmek istediğinizde de süreç baştan başlayacak, yeni bir çeyiz hesabı açmanız gerekecektir. Bu yüzden aylık minimum ödemeleri düzenli yapmak çeyiz desteğinden yararlanmak için yeterli ve gereklidir.

Devlet Desteğinden Ne Zaman Yararlanabilirim?

Çeyiz Hesabından Devlet desteği alabilmek için sistemde 3 yıl yani en az 36 ay kalmış olmanız gerekir. Çeyiz hesabına 36 ile 47 arasında para yatıranlar hesapta biriken paranın yüzde 10’u 5 bin 19 TL’yi geçmemek üzere, 48 ila 59 ay para yatıranlar hesapta biriken paranın yüzde 15’ini 5 bin 646 TL’yi geçmemek üzere ve 60 ay ve üzerinde para yatıranlar ise hesapta biriken paranın yüzde 20’sini 6 bin 274 TL’yi geçmemek üzere devlet katkısı olarak alabilirler. Devlet desteğinden yararlanabilmek için 27 yaşını doldurmadan evlenmeniz gerekir.

Örnek; 24 yaşını doldurmadan çeyiz hesabı açtınız, 27 yaşınızı doldurmadan evleneceksiniz yani 3 sene (36 ay) sistemde kalacaksınız. Aylık 250 TL aksatmadan yatırdınız, hesapta 9.000 TL paranız birikti. %10 devlet desteği alacaksınız 900 TL devlet desteği alacaksınız ve toplamda 9.900 TL gibi bir para biriktirmiş olacaksınız.

Örnek; 22 Yaşındasınız çeyiz hesabına aylık 250 TL aksatmadan yatırdınız ve 27 yaşınızı doldurmadan evleniyorsunuz. Sistemde 5 yıl yani 60 ay kaldınız. Ana paranız 15.000 TL. Daha uzun kaldığınız için devlet katkısı %20 oluyor bu sefer. Bu da 3.000 TL devlet desteği demek. Toplamda elinizde 18.000 TL geçiyor.

27 Yaşını Doldurduktan Sonra Evlenirsem Ne Olur?

Maalesef devlet desteğinden yararlanma imkanı olmuyor. Sadece biriken ana paranızı alabiliyorsunuz. Günümüzde çiftlerin üniversite, askerlik, iş bulma, atanma-atanamama gibi sıkıntıları varken 27 yaşında evlenme zorunluluğu sistemin tek dezavantajı olmuş gibi görünüyor. Para biriktirmede zorlanıyorsanız, olan parayı farkında olmadan sürekli harcıyorsanız en azından bir bankada güvenle biriktirme hissiyatı oluşturması bakımından tercih edilebilir bir sistem. Yararlanmak isteyenler detaylı bilgi için bankalarından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sistem hakkında bizimle de görüş ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.

 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
 
Takip Et
 
 
Popüler