BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Çeyiz Hazırlıklarına Nereden Başlamalı?

Çeyiz Hazırlıklarına nelerle başlamalı? Neleri sona bırakmalı? ipuçları bu yazıda

Seda

CeyizHazirliklarinaNeredenBaslamali_PosterDüğün süresinin en sevdiğim kısmı şüphesiz alışveriş yapılan kısımlardır :) Çeyiz alışverişi bambaşka bir heyecan, daha önceki yazılarımda bahsetmiştim, benim ailem “kenara çeyiz koymaktansa para koyalım her şeyi kendi zevkine göre alsın” diye düşünen bir aile. Bu yüzden çeyiz alışverişi son sürat başladı ve düğün sonrası da eksik tamamlamakla devam etti. Ne kadar erken veya geç başladığınız önemli değil, ister keyifle zamana yayarak yapın, taksit taksit aldıklarınızı ödeyin, isterseniz son aylarda hızla alışverişinizi yapın ikisinde de düğün sonrası alınacak pekçok ihtiyaç çıkıyor. Bu yüzden “düğünden önce tüm listeyi nasıl yetiştireceğim?” diye strese girmeye hiç gerek yok :) Kullandıkça kendi rahatınıza göre binbir özenle aldığınız eşyaları bile değiştiriyorsunuz. Bu yüzden abartmadan almak, kullandıkça ihtiyaca göre almak daha mantıklı ;)

Gelinolmak.com’un çeyiz listesi meşhurdur, siz hala çıktısını almadıysanız buraya tıklayarak ulaşabilir, istediğiniz gruba tıklayıp yazdırabilirsiniz ;) Gelelim esas soruya: Çeyiz Hazırlıklarına yani bu listeleri almaya nereden başlamalı? Liste, gördüğünüz gibi 5 başlıktan oluşuyor;

1- Mutfak alışverişi

2- Ev Tekstili

3- Küçük Ev Aletleri

4- Diğer olmazsa olmazlar

5- Bütçeye göre ekstra alınacaklar

 
 

Benim tavsiyem Çeyiz Hazırlıklarına öncelikle mutfak ürünleriyle başlamanız olacaktır. Mutfakta da en büyük masraf tencere-tava ve yemek takımları. Bu yüzden önce büyük olanı halledin, sonrasında bütçenizi daha rahat kontrol edebilirsiniz ;) Daha sonra ev tekstili ürünlerine başlamakta yarar var. Bu aşamada pekçok gelin gibi siz de heyecana kapılıp nevresim takımı almak isteyebilirsiniz. Peki ya nevresimi kaça kaç alacaksınız? Ya hepsini aynı boy tercih edip, yatak ve yorganınızı nevresime göre alın ya da nevresim alımını yatağı alana kadar durdurun ;)

Küçük ev aletlerini kesinlikle son birkaç ay içinde almanızı öneririm. Garantisi 1 veya 2 yıl olan ürünlerdir, kullanmadan garantisini bitirmeyi neden isteyesiniz ki? En güzeli evinizi alıp/tuttuktan sonra yerleşme aşamasında almaktır.

 
 

Diğer olmazsa olmazlar yani 4. başlıktakiler çok para tutmayan ıvır zıvırlardır. Bunları gördükçe alabilir ya da evinizi hazırlarken hepsini bir günde alıp direkt olarak evinize yerleştirebilirsiniz.

Bütçeniz veya zamanınız kısıtlıysa aynı tip üründen birkaç tane alıp durmak yerine listedeki temel ihtiyaçları tamamladıktan sonra dönüp yedekleri almak daha mantıklı. Örneğin çeyiz için alınması gereken onca şey varken gidip misafir için birkaç tane tek kişilik nevresim, battaniye almayın, evlendikten sonra alabilirsiniz acelesi yok. Onun yerine birincil ihtiyaçları tamamlamaya çalışın.

Herkese bol alışverişi günler dilerim, kolay gelsin.

 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
 
Takip Et
 
 
Popüler