BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Düğün Bütçesi

Hayallerindeki Düğüne Minimum Stresle Hazırlanmak İçin Atılacak İlk Adım; Düğün Bütçesi Oluşturmaktır...

Seda

Düğün Bütçesi oluşturmak bir düğünün en önemli adımıdır. Düğün planlanı yapmaya başlamadan önce, bütçeyi planlamak hem daha rahat hazırlanmanızı sağlar hem de hayallerinizdeki insanla evlenirken ilişkileriniz daha az yıpranır. Bu yazıda bütçe nasıl oluşturulur şimdi adım adım anlatacağım. İlk başta hemen bir defter kalem edinin, sadece bütçe planında değil hazırlık aşamasında her detayı not edip elinizin altında bulunması size büyük kolaylık sağlayacak ;)

– Düğün bütçesi oluştururken en güzeli çiftlerin birlikte oturup yapılacaklara ortalama ne kadar para ayırabileceklerini konuşmasıdır. Anne-baba’lar maddi konularda destek olacaksa onların da ne kadarlık destek olacağı en başından belirlenmeli. Bu yüzden bütçe hesabı yapılırken onları da dahil etmekte yarar var. Sonrasında bu parayı önem ve miktar büyüklüğüne göre bölüştürmeye başlayacağız;

– Özellikle Büyük şehirlerde güzel bir düğün hayal ediyorsanız bütçenin çok büyük kısmı mekana gidecektir. Bu yüzden öncelikle ortalama kişi sayısını belirleyip düğün mekanlarıyla görüşerek ortalama bir mekan bütçesi oluşturmalısınız. Örneğin düğün mekanı için “maksimum …. bin lira ayırabiliriz” şeklinde ajandanıza not edin.

 
 

Sonraki büyük harcama; Ev eşyaları olacağı için ona da bütçede yer ayrılmalı. Adetlere göre gidiyorsanız bu aşamada ailelerin maksimum verebilecekleri miktar belirlenmelİ ve bu fiyatlarda ne var ne yok araştırmaya başlanmalı.

İşte en güzel an; Gelinlik bütçesi. Bu noktada ithal bir gelinlik mi yoksa yerel veya özel dikim mi meselesi devreye giriyor. Bu seçimler arasında oldukça fiyat farkı var. 2 Bin liraya gelinlik bulabileceğiniz gibi 35 bin liraya da gelinlik almak mümkün. Aşağı yukarı gelinlik için nekadar bütçe ayırabileceğinize karar verin.

Balayı konusu da bu noktada belirlenip bütçeye dahil edilmeli. Yurt içi- Yurt dışı alternatifleri değerlendirilerek bütçeden en güzel payı ayırın.

Fotoğraf-Video Bütçesi; Bu da yine şehirden şehire göre çok farklılık gösteren bir konu. Fotoğraf ve video konusu önemli, bu yüzden ona da pastadan iyi bir dilim ayırmak gerek.

 
 

– Tüm bu ortalama fiyatları belirledikten sonra bütçenizin kalan kısmının daha küçük masraflar (İç giyim, kuaför, takı, damatlık, ayakkabılar vb) için yetip yetmediğini kontrol edin. Ufak değişikliklerle kendi önceliklerinize göre düğün bütçenizi düzenlemeyi ihmal etmeyin ;) Ufak değişiklikler bütçeyi de oldukça etkiliyor. Örneğin Başta planladığınız mekan ücretinden arttırdığınız 2 bin lirayı balayı bütçesine ekleyerek birkaç gün daha fazla tatil yapabilirsiniz ;) Veya davetiyeden tasarruf edip kuaförünüze ekleyebilirsiniz.

Düğün hazırlıkları sırasında olan masraflar için bu yazıya bakabilirsiniz ;)

Düğün Hazırlıkları sırasında neyi ne zaman yapmalı diye düşünmemek için bu yazıya da bakmanızı öneririm ;)

 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
 
Takip Et
 
 
Popüler