BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Ev Tekstili Alışverişinde Yapılan Hatalar

Çeyiz Hazırlığı Sırasında Ev Tekstili Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gerekenler, Ben Aldım Siz Almayın Dediklerim ve Sevdiklerim...

Seda

Yeni videomda hem Zara Home’dan gelen ev tekstili alışverişimin kargosunu birlikte açalım hem de çeyiz alışverişi döneminde ev tekstili alırken dikkat edilmesi gereken konuları şöyle ufak ufak konuşalım istedim. Böylece tekstil alışverişi sırasında işe yarayan ufak tefek tüyoları da bu videoda paylaşmış olurum. Bu video hoşunuza giderse mutlaka yorum yazın bunu bir video serisi yapalım; ev elektroniği, mutfak eşyaları gibi.

 
 

Ev Tekstili denince ilk olarak havlulardan bahsedeceğim. Havlu derken el-yüz-baş havlusu, bornoz hepsini kapsıyor söylediklerim. Havlu ve bornozlar günlük kullanımda kuruma aşamasında ıslak kalıyor ve bakterilerin üremesi için çok uygun bir ortam oluyor. Bu nedenle 60 derecede sık sık yıkamak gerekiyor. Çeyiz için satılan bornoz setlere bakıyorsunuz siyah, bordo, fuşya, kırmızı… Biliyorum ki bunlar cazip duruyor fakat bunları 60 derecede diğer beyazlarınızla nasıl yıkayacaksınız? Alın şöyle sakız gibi bembeyaz havlular bornozlar, atın makineye 60 derecede yıkayın gitsin :) Ben sadece beyaz havlu ve bornoz kullanıyorum böylece makine çok rahat doluyor, bazen 90 derecede ekstra temizlik modunu kullanıyorum hatta. Ama hep beyaz kullanmak istemezseniz de toz pembe, taş rengi, ekru, açık mavi gibi renkleri alıp yine beyazlarla 60 derecede yıkayabilirsiniz.

Nevresim setlerinden de biraz bahsetmek istiyorum. Ben onda da 60 derecede yıkayabileceğim düz veya uçuk pembe-mavi-taş rengi gibi renkleri/desenleri tercih ediyorum. Yatağımızı paylaştığımız toz akarları 59 derecede tamamen temizleniyor. Bu nedenle nevresimleri 60 derecede yıkamak veya 40 derecede yıkayıp ütülemek sağlıklı olan yollar. Çeyiz alışverişi sırasında aşırı parlak renk ve desenlere sahip nevresim takımları alıyorsanız bu açıdan düşünmenizi öneririm :)

Bir de yine hepimizin düştüğü bir hata da çeyiz alışverişi sırasında bol bol nevresim takımı alınır. Hali hazırda yatak ve yorgan boyu belli olmadan nevresim takimi almak biraz riskli. Pek çok yatak ve yorgan boyu var. Yine de içinizden almak geliyorsa hepsini aynı ölçüde alıp sonrasında yatağı ve yorganı da nevresime göre seçebilirsiniz ;)

 
 

Hep nevresim seti aldığınızda eksik kalacak bir nokta da lastikli çarşaf. O setlerin içinde lastiksiz çarşaf olur. Bu da bence hiç kullanışlı değil, sermesi bir dert, yattıkça kayar ve toplanır. “Ben bununla uğraşmayayım” diyorsanız nevresim takımlarınıza uyun lastikli çarşaf muhakkak alın. Yok ben lastiksiz çarşaf da seviyorum diyenler de alsın, neden? Özellikle alerjik kişiler, gece burun tıkanıklığı yaşıyorsanız veya sabahları yorgun uyanıyorsanız bunun sebebi yatağınız olabilir. Çarşaf ve yastık kılıfını daha sık değiştirerek bu sorunları çözebilirsiniz. Gün aşırı nevresim değiştirmek zaman isteyen bir iş ama yastıkları ve lastikli çarşafı şipşak değiştirebilirsiniz. Bu nedenle takımı bozmadan sık sık değiştirme imkanı olur.

Zara home’un desenlerini ve kumaşını çok seviyorum ama bu sefer aldıklarımın hepsi beyaz :) Bu arada kumaş demişken nevresimlerin kumaşına da çok dikkat edin. Türkiye ev tekstili konusunda bence dünyada bir numara, en uygun fiyatlı nevresimler bile genellikle %100 pamuklu kumaşlardan oluyor. Ama alışkanlık olsun bakın mutlaka. Naylon karışımlı veya parlak saten nevresimler görüntüsü ilgilinizi çekse de yakınından bile geçmeyin :)

Bir de burada olmayan bir şeyden de bahsetmek istiyorum. Yorgan alırken antistatik özellikte olmasına çok dikkat edin. Yoksa Nevresim değiştirirken sürekli elektriklenme yaşarsınız ve gün boyu sizde gerginlik yaratır. Bambu, pamuk veya antistatik özellikte dokunmuş yorganlar tercih edilebilir.

 
 

ÇEYİZ ALIŞVERİŞİ LİSTESİ – EV TEKSTİLİ: https://gelinolmak.com/ceyiz-alisveri…

ÇEYİZ LİSTESİ (Tamamı): https://gelinolmak.com/ceyiz-listesi/

 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
 
Takip Et
 
 
Popüler