BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Evlendikten Sonra Değiştirilmesi Gereken Belgeler

Yeni soyadınızla yepyeni bir hayata başladınız. Peki hayatınızda resmi olarak nelerin değişmesi gerektiğini biliyor musunuz?

Seda

EvlendiktenSonraDegistirilmesiGerekenler_PosterEvlenir evlenmez cicim aylarınızın bile geçmesini beklemeden yapmanız gereken bazı devlet işleri var. Aslında ‘amaan canım 5 tanecik şey hemen hallederim’ diye düşünebilirsiniz ama atın o düşünceyi aklınızdan :) Düğün/Balayı yorgunluğu, mevsim değişikliklerinden kaynaklanabilecek hastalıklar, yeni bir hayata alışmanın verdiği güzellikler derken resmi işlemleri aman ha unutmayın ;) Soyadı değişikliğinden dolayı sorun yaşamamak hatta para cezasına çarptırılmamak için aciliyet sırasına göre küçük bir liste hazırladım. Kolay gelsiiin :))

 
 

Herhangi bir İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne giderek 5-10 dakika içerisinde yeni kimliğinizi alabiliyorsunuz. Yanınızda 2 adet vesikalık fotoğraf ve eski nüfus cüzdanınızı götürmeyi unutmayın. Bu işlem için 5 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Kanun gereği yeni bir yere taşındığınızda 20 iş günü içerisinde Nüfus Müdürlüğü’ne giderek adres değişiyliğinizi yapmanız gerekiyor. Bunu geçiktirdiğinizde 390 TL, gerçeğe aykırı beyanda bulunmanın cezası ise 782 TL. (Ceza tutarları 2012 verileridir, her yıl belirli oranda zam yapılmaktadır aman dikkat)

Genelde en çok vaktinizi alan işlem ehliyeti yenilemek oluyor o yüzden aktif olarak araba kullanan biriyseniz nüfus cüzdanınız değişir değişmez e-randevu.iem.gov.tr adresinden randevunuzu alın. Değişiklik sırasında 3 adet vesikalık fotoğraf, Nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi isteniyor.

En zahmetsiz değişiklik banka hesaplarınız olacak, tabii hafta içi sakin bir günse :) Bankanızın herhangi bir şubesine giderek yeni nüfus cüzdanınızla beraber soyadı değişikliğinizi halledip yeni kartlarınızı talep edebilirsiniz.

Öncelikle www.epasaport.gov.tr adresinden randevu almalısınız. Daha sonra gerekli evraklarla birlikte (Eski pasaportunuz da dahil) belirtilen saatte işleminizi halledebilirsiniz.

 
 
 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

    şahikag

    merhaba, aklıma takılan bir konu var. balayını yurt dışında geçireceğiz. fakat pasaport işlemlerini bu ay yapacağız. evlendikten sonra otomatik soyadım değişeceğinden pasaport için ekstra düğünün den snr balayına kadar bir işlem yapmam gerekecek mi? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

    22 Ocak 2015

 
Takip Et
 
 
Popüler