BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Evlendikten Sonra Korunmak İsteyenler ve İstemeyenler

Evlendikten Sonra Korunmak veya Korunmamak konusunda Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği'nin Yaptığı Çalışma

Seda

Evlendikten sonra korunmak veya korunmamak konusu pek çok gelin adayının ve gelinin kafasını kurcalıyor. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nin hazırladığı broşürde gelin adayları ve gelinlerin bize de çok sık sorduğu bir konuyu detaylıca, referans alınan çalışmalar gösterilerek çok güzel anlatmış. Çoğu gelin adayı Evlendikten Sonra Korunmak istese de “Nişanlım zararlı olduğu için doğum kontrol hapı kullanmamı istemiyor, kendisi korunacak” diyerek cümleye başlıyor. Erkekler doğum kontrol haplarının zararlı olduğu rivayetini duymuş olabilirler. Biz kadınlara düşense bu işi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanına görünerek uzmanından öğrenmek, bedenimiz ve hayatımız hakkında ortak karar verebilmek son derece önemli. Bu yazıda yanlış bilinenler, efsaneler ve gerçekleri aynen aktarıyoruz:

 
 

Tebrikler! Evlenmeye ve yaşamınıza bir çift olarak devam etmeye karar verdiniz. Hemen çoçuk sahibi olmayı planlıyor musunuz? Yoksa biraz beklemeyi tercih edenlerden misiniz? Cinsellikle ilgili kafanızda soru işaretleri var mı? Modern doğum kontrol yöntemlerinden haberdar mısınız?
– Daha güvenli cinsel yaşam için iletişim şart.
Evlilik öncesinde partnerinizle iletişim kurun. İstenmeyen gebelik endişesi olmadığında iki taraf da cinsel ilişkiden daha fazla zevk alır. Bunun için doğum kontrol ve cinsellikle ilgili konuşun. (Referans alınan çalışmanın tamamına 1 ve 2 numaralı makalelerden bakabilirsiniz)

– Geri çekilme yöntemiyle her 4 kadından 1’i gebe kalıyor.
Geri çekilme yöntemi koruyucu etkisi kanıtlanmış modern yöntemler arasında yer almaz. Ülkemizde yaygın olarak uygulanmasına karşın, gebelik riski yüksektir ve tipik kullanımda bir yıl içinde 4 kadından 1’i gebe kalır. (1)

– Düzenli Doğum Kontrol Hapı kulanımı kist ve kanser oluşumunu azaltır.
DKH’ları 2-5 yıl süreli düzenli kullanıldığında yumurtalık kanserinde %30, rahim kanserinde %50 azalma sağlar. Kullanım süresi uzadıkça yumurtalık kanserinde %80, rahim kanserinde %72 oranında azalma sağlanır. Ayrıca bağırsak kanseri riski %18, tüm kanserlere ait risk %12 oranında düşer. (3,4,5,6,7,8)

 
 

– Yeni nesil doğum kontrol hapları cildi güzelleştirir ve kilo aldırmaz.
Erkeklik hormonu karşıtı etki sağlayan yeni nesil doğum kontrol hapları tüylenmeyi azaltır, cilt ve saçları güzelleştirir ve kilo aldırmaz. Günümüzün yeni nesil doğum kontrol hapları iştah artışına yol açmaz, ayrıca vücutta su ile tuz tutulumunu engeller. Bu nedenle kilo artışına da neden olmaz. Yeni nesil doğum kontrol hapları konusunda hekiminizden bilgi alabilirsiniz. (9)

– Doğum kontrol hapları kısırlık yapmaz.
Çocuk sahibi olmaya karar verdiğiniz zaman doğum kontrol hapını bıraktığınızda ilk aydan itibaren hamile kalabilirsiniz. Doğum kontrol hapları doğurganlığı kalıcı olarak etkilemez, sadece kullandığınız süre boyunca sizi gebelikten korur. (1)

Efsanelere inanmayın gerçekleri hekiminizden öğrenin! Evlendikten Sonra Korunmak veya korunmak istememek çift olarak verilecek bir karar, öncesinde mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına görünüp hem blgi alıp hem de size en uygun yöntemi/hapı kullanmalısınız.

 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
 
Takip Et
 
 
Popüler