BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Evlenmeden Önce Sevginizden Emin Olun

Evlenmeden Önce Sevginizden Emin Olun! Bir çocuk oyuncağı gibi kırıp dağıtmamak için insanı ve evliliği, yapılması gerekenler...

Op. Dr. Gökçen Erdoğan

Takriben 4 yaşından beri gelin olmak istiyorsunuz. Kafanıza duvak yaptığınız tül perdelerin, kuyruğunu savurup durduğunuz anne eteklerinin dili olsa da konuşsa. Oyuncak bebeğinizi ninnilerle sallamak, rujları sürünüp daha da güzel olduğunuza inanmak, adeta genetik kodlama. Kız çocukları, çocukluğun bir yerinde oyun da olsa hissetmeye başlıyorlar kadınlığı. ‘Büyüyünce ne olacaksın’ sorusuna ‘gelin’ diye yanıt veren kız çocukları, evlenene dek koruyorlar o naif hayali. Peki ya evlenmek böylesi çocuk oyuncağı mı? Şüphesiz ki değil. Peki nasıl dönüşür sağlıklı bir gerçeğe?

İlişkilerin tamamı evliliğe dönüşecek diye bir kaide yok. İlişkilerin süresi de bunu değiştirmiyor. Yıllarca aynı yolda yürüyüp sonra yolunu ayırabilir insan. O yolun sonunu birlikte göremeyeceğini fark edebilir. Ya da evlilik düşüncesine uzak da olabilir bir kadın ya da erkek. En az evli bir çift kadar sevgi dolu, sahiplenmiş ve ‘olmuş’ olabilir bekar kalmayı seçen çiftler de. Evliliğin, büyüyü bozduğunu düşünenler de olabilir, mümkün. Ancak genel vaziyet şu; belli bir süre sonra nikah masasında sonlanması umuduyla yürütülür ilişkiler. Özellikle kadın, bir erkek tarafından hayatın merkezine alınmak olarak yorumlar evliliği.

 
 

Tek eşli bir yaşamın kabulü, o eşin kendisi olması kadını evlilik konusunda daha istekli kılar. Bunun elbette toplumsal nedenleri de var. Erkeğin her çiçekten bal alabilmesi, böyle yetiştirilmesi ve erkeğin hayatındaki kadının tamamen güven duymasının daha güç olması bunun başlıca nedeni. Evet erkek, aldatılacağı şüphesini kadın kadar taşımaz. Çünkü bu toplumda kadının ihanetinin ağır sonuçları vardır ve çoğu kadın istese de göze alamaz. Erkeğe güven veren bu durum kadın için geçerli değil. Ve kadın, en kötü ihtimalle ‘eş’ kontenjanından ayrıcalık elde etmek istiyor.

Düzenli yaşama, kişisel alanlara olan merak ve yatkınlığı da kadını yine evliliğe yakın tutan şeylerden.

Kadının evlilik konusunda daha istekli, daha verici olma nedenlerinden biri de anaçlığı. Evet bu resmen genetik ve vazgeçilmez bir nitelik. İçgüdüsel olarak anneliğe, sahiplenmeye, ilgilenmeye, kanatları altına almaya yatkın olan kadın, kendi yuvasını yapıp içini doldurmayı ve aslında kendi dünyasını yaratmayı da bir yerden sonra gereklilik olarak görüyor.

Toplumun evde kalma baskısını da unutmayalım. Yaşıtlarının düğününe katılan kadınların sendromunu, evlilik yaşının gelip geçtiğine inanan, inandırılan kadının dramını atlamayalım. Oysa yaşı yok bunun, emin olun. Doğru insanı var yalnızca, yaş geçmez, insan geçmesin de.

Tabi cinsel dürtülerini yanıtsız bırakmamak için de evlenmesi şart gibi görünüyor kadına. Her gece bir erkekle birlikte olma lüksü kadına verilmiyor malum. Nişan yüzüğü takılmadan evinin kapısına bile bırakılamayan kadın, cinselliğini yaşamak için de sonsuz imkana sahip olamayacağını biliyor.

 
 

Üzerine saatlerce konuşulup yazılabilir. Doğru evliliğin, doğru erkeğin ve kadının, doğru ilişkinin milyonlarca farklı tanımı var belki. Ama en genel hatlarıyla, bir çocuk oyuncağı gibi kırıp dağıtmamak için insanı ve evliliği, yapılması gereken üç temel şey var:

1) Sevginizden emin olun. Kusurları görmezden gelmeyin, onları görerek de sevebiliyor ve tahammül edebiliyor musunuz, ona bakın.

2) Gelecekte yaşanmasını istediğiniz her şeye onu da yerleştirin. Yakışıyor mu, eğreti mi duruyor, emin oluyor musunuz, zorluyor musunuz, bir tartın.

3) Evliliği en çok ne için istediğinizi düşünün ve bulun. Çünkü ikinizin dışındaki nedenler daha fazlaysa evlilik kararı vermek için erken.

Bir gün gelecek, bir yaş, bir dönem, bir his ve bir insan gelecek ve zaten çözülecek düğümler. Bunu hayatınızı mahveden bir kaygıya ve kusursuz olması için debelendiğiniz bir plana dönüştürmeyin sakın.

 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
 
Takip Et
 
 
Popüler