BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Gelin Koçu Getirme Adeti

Nişanlı Kıza Gelin Koçu Getirme Adetinin Detayları Gelinolmak.com'da! Nasıl süslenir? Ne zaman getirilir? Düğünde adetleri nasıldır?

Seda

Nişanlı Kıza Gelin Koçu Getirme Adeti diğer bir adıyla “gelin koçu” adetinipaylaşacağız bugün. Kurban bayramı yaklaşırken pek çok mail almaya başladık, bu adet nedir, nasıl uygulanır, karşılığında kız tarafı ne yapar? Tüm bu soruların cevabını bu yazımızda bulacaksınız ;)

 
 

Gelin Koçu götürme adeti yıllardır süregelen bir adet. Büyükşehirlerde bu adet biraz unutulmuş olsa da hala uygulayan pek çok aile var. Nişanlı kızın ilk kurban bayramında yapılan bir adettir. Damat, arife günü besili bir koç alıp gelinin evine gelir. Tabii ki bu koçu aldığı gibi getirmek düğün sürecinin mantığına aykırı, o koç süslenecek ;) Tüller ve kurdaleler kullanarak süslenen koçun boynuzlarının ortasına bir adet bilezik takılır. Dileyen her bir boynuza birer bilezik takabilir, bu tamamen maddi gücü ve yapmak istemesine kalmıştır. Altın eklenerek süslenmiş koçun yanı sıra bir de gelin kıza alınan bayramlıklar da bu koçun sırtına eklenir veya süslü bir bohça yapılarak yanında ilaveten verilir. Bayramlık alışverişinde genellikle elbise-ayakkabı-çanta şeklinde bir takım yapılır. Bunun dışında kayınvalide yemeni, patik gibi el işleri de ekleyebilir. Aynı şekilde Kız tarafının da erkek tarafına bayramlık hediyeler alması (gömlek, pantolon, ayakkabı gibi) süsleyerek erkek tarafına götürmesi karşılıklı saygıyı ve özveriyi gösterir.
GelinKocu
Arife günü gelin koçu ve bayramlıklar ile erkek tarafı kız evine gelir. Kimi yörelerde koç getirilirken davul ve zurna da eşlik eder. Buna karşılık olarak, bayramın 1. günü de kız tarafı getirilen koçun bir butunu, erkek tarafına aldığı bayramlıkları ve yaptığı/aldığı baklavayı erkek evine götürür.
 
 

Bayramlık adetler erkek tarafına bırakılmalı, aksi halde “bizim adetimizde vardı, yapmadınız” gibi pek çok tartışmayı beraberinde getirecek bir konudur bu adetler. Yapmak isteyen erkek tarafı yapar, istemeyen yapmaz, kız tarafının bunun bir jest olduğunu kabul edip “zorunluluk” olarak algılamaması daha doğru bir davranıştır. Aile olmaya adım atmışken, araya bu mevzuları sokmak hiç hoş bir davranış olmaz. Gelin olarak arayı bulmak, isteklerinizle karşı tarafı zora sokmamak, ailenizin isteklerini dizginlemek sizin elinizde ;)

Kimler bu nişanlı kıza kurbanlık koç getirme adetini sürdürüyor? Süslü koçunuzun fotoğrafını diğer gelinlerle ve bizimle paylaşmak için hemen altta bulunan yeşil “FORUMDA TARTIŞ” butonuna tıklayın. Veya buraya tıklayarak foruma göz atabilir, ücretsiz üye olabilirsiniz. Varsa adetinizde farklılıklar paylaşın, hepimiz yöreden yöreye neler oluyor öğrenelim :)

Herkese mutlu Bayramlar :)

 
 

 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
 
Takip Et
 
 
Popüler