BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Hamilelik Öncesi Yapılması Gereken Kontroller

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için öncelikle annenin sağlıklı olması gerekir

Seda

HamilelikOncesiYapilmasiGerekenKontroller_PosterHamilelik döneminde yapılan kontroller kadar hamilelik öncesi kontroller de oldukça önemli. Bu kontrollerin amacı bilinen veya bilinmeyen bir rahatsızlığın hamileliğinizi veya bebeğinizin sağlığını nasıl etkileyeceğini önceden bilmektir. İdeal olan, hamileliği planladığınız zamandan 3 ay öncesinde doktora giderek kontrolleri yaptırmak; bilinçli ve sağlıklı bir anne olmaktır. Hamile kaldığınızı bilmediğiniz ilk haftalar bebeğin gelişiminin en kolay etkileneceği dönemdir. Bunun yanı sıra hamilelikle beraber kadın vücuduna bir yük biner, normalde olmayan rahatsızlıklar hamilelik döneminde anne ve bebek sağlığını tehdit edebilir.

İyi bir kadın doğum uzmanına gittiğinizde sizden gerekli olan tüm testleri isteyecektir. Gerekli gördüğü taktirde diğer bölümlere yönlendirecektir. Eğer bu şekilde detaylı kontrol yapılmazsa her bölüme ayrı ayrı kendiniz giderek kontrollerinizi yaptırabilirsiniz.

 
 

– Kadın Doğum: Cinsel hayatı olan bir kadının yılda 1 kez rutin kontrolleri yaptırmak için gitmesi gerekir. Halihazırda rutin kontrollerinizi yaptırıyorsanız bilinçli bir anne adayısınız demektir. Hamilelik öncesi doktorunuza tekrar muayene olup, hamile kalmayı planladığınızı söylediğinizde gerekli yönlendirme ve kontrolleri yapacaktır.

– Dahiliye: Kan, idrar ve gerekli diğer testleri yaptırarak genel sağlığınız hakkında bilgi edinin. İhtiyaç halinde gerekli tedaviyi veya önleyici tedbirleri alın.

– Kalp, şeker, tiroid, romatoid artrit gibi var olan bir rahatsızlığınız varsa kendi doktorunuza giderek hamile kalmanızda bir sakınca olup olmadığını, riskleri ve alınabilecek önlemleri görüşün.

– Diş Hekimi: Hamilelik döneminde anne adaylarının en sıkıntı çektiği konulardan biri de ağız ve diş sağlığıdır. Bebeğin sağlıklı kemik gelişimini tamamlaması için gerekli kalsiyum anneden temin edilir, bu da anne adayında diş kayıplarına neden olmaktadır. Hamilelikte diş tedavisi ise oldukça kısıtlı yapılacağından önleyici tedaviye hamilelik öncesi dönemde başlanmalıdır. Rutin muayenede gerekli görülen tüm ağız bakımınızı yaptırın böylece hamilelik sürecinde ağız sağlığı konusunda yaşanabilecek sıkıntıları en aza indirmiş olursunuz.

 
 

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için öncelikle annenin sağlıklı olması gerekir. Hamile kalmadan önce tüm bu kontrolleri yaptırmayı ihmal etmeyin.

 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
 
Takip Et
 
 
Popüler