BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Hangi Sebze ve Meyveler Buzdolabında Saklanmaz?

Buzdolabında saklanmaması gereken sebze ve meyveler

Seda

Her sebze ve meyvenin sıcaklık ihtiyacı farklı oluyor. Daha uzun süre taze kalsın diye buzdolabına koymak kimi sebze ve meyveler buzdolabında saklandığında ömürleri kısaltırken kimilerinin de vitamin ve antioksidan değerlerini düşürüyor. Peki hangi meyve-sebzeler buzdolabında saklanmalı hangileri saklanmamalı?

 
 

Hangi sebze ve meyveler buzdolabında saklanmaz?

Patates, Yer Elması

patatesi buzdolabında sakladığınız içindeki nişasta şekere dönüşür. Bu değişim aynı zamanda patatesin tadını bozar. Bu yüzden patatesler buzdolabında değil; serin, kuru ve güneş almayan bir yerde saklanmalıdır. Kese kağıdı, karton veya kağıt poşette saklanırsa daha uzun süre dayanır. Yeşeren ve tomurcuklanan patateste solanin denen bir toksik madde birikir. Bu nedenle yeşeren veya tomurcuklanan patatesler tüketilmemeli veya kabukları kalınsoyularak tüketilmelidir.

HangiSebzeVeMeyvelerBuzdolabindaSaklanmaz2

Soğan

Soğan da buzdolabında saklanmaması gereken yiyeceklerdendir. Genellikle patatesle aynı ortamda saklama gibi bir alışkanlığımız vardır, siz de bu şekilde yapıyorsanız doğru değil. Soğanı patatesten ayrı ve uzak bir yerde saklamak gerekir. Bunun nedeni ise her ikisinin çıkarttığı gazlar birbirlerini etkiler ve daha çabuk bozulmalarına neden olur. Soğanlarınızı serin, kuru ve doğrudan güneş ışığı almayan bir yerde saklarsanız daha uzun süre taze kalır.

 
 

Sarımsak

Sarımsak buzdolabında saklanırsa hem çabuk filizlenir hem de dolabın kokmasına neden olur. Oda sıcaklığında veya varsa kapalı balkonda, üzeri açık bir sebette uzun süre tazeliğini koruyarak saklayabilirsiniz.

HangiSebzeVeMeyvelerBuzdolabindaSaklanmaz1

Domates

Soğuk ortam, domatesin olgunlaşmasını durdurur ve lezzetini bozar. Bu yüzden domatesi oda sıcaklığında, güneş almayan, üzeri açık bir sepet veya kaba koyarak saklamak gerekir.

HangiSebzeVeMeyvelerBuzdolabindaSaklanmaz3

 
 

Muz, Kavun, Avokado

Bu gibi meyvelerin oda sıcaklığında olgunlaşması gerekir. Olgunlaşan meyveleri kısa sürede tüketemeyecekseniz olgunlaşmalarını durdurmak için buzdolabına koyabilirsiniz.

HangiSebzeVeMeyvelerBuzdolabindaSaklanmaz4

Elma

Soğuk hava, elma kabuğunda bulunan antioksidan miktarını azalttığı için buzdolabında saklanmamalıdır. Oda sıcaklığında bir hafta boyunca elmaları saklayabilirsiniz.

HangiSebzeVeMeyvelerBuzdolabindaSaklanmaz5

 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
 
Takip Et
 
 
Popüler