BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Jinekoloğa Ne Zaman Gidilmeli?

Kadınlar Ne Sıklıkla ve Hangi Dönemlerde Jinekoloğa Gitmeli?

Seda

Evli veya değil, düzenli bir cinsel hayatı olan her kadının hiçbir sıkıntısı olmasa dahi her yıl bir kez jinekoloğa gitmesi gerekir.  Daha önceden kadın Doğum doktoruna gidenler doktor tarafından soğutulmadılarsa sonraki kontrollerine can-ı gönülden giderler. Bu yüzden iyi bir doktor bulup, endişelerinizi-sorularınızı çekinmeden konuşabilmeniz oldukça önemli. İyi bir doktor bulamayan veya daha önce hiç jinekoloğa gitmemiş kişiler doktora gitmeye çekinir hatta korkarlar. Bunun bir kaçış olmadığını, aksine gitmedikçe çok daha zor işlemlerden geçmek zorunda kalabileceğinizi unutmayın. Bu muayeneler hem sağlığın korunması hem de olan sorunların belirlenmesi için oldukça önemlidir.

AdetGeciktiriciIlaclar

Cinsel ilişkisi olan veya evlenmiş olan her kadın düzenli olarak smear testi ve ultrasonografik muayene için her yıl jinekoloğa gidilmeli. Yıllık rutin kontrollere gitmenin yanı sıra aşağıdaki durumlar gözlendiğinde de beklemeden jinekoloğa görünülmelidir;

 
 

Adet düzensizliği;

Adet döngüsü 21 günden az veya 35 günden fazla sürüyorsa adet düzensizliğinden söz edilebilir. Bunun dışında aşırı kanamalı geçen veya kısa sürede biten bir adet dönemi yaşıyorsanız yine kadın doğum uzmanınızla görüşmeniz gerekir.

Vajinal Akıntı;

Kadınlar dönem dönem vajinal enfeksiyonla karşı karşıya kalır. Bunlar bazı zamanlarda renksiz ve kokusuz olsa da, bazen gri, kahverengi, sarı renkte ve kötü kokulu olabilir. Vajinal enfeksiyonların ilerleyip rahim ve diğer üreme dokularına zarar vermemesi için jinekolojik muayeneye gitmek gereklidir.

Aile Planlama;

Düğün öncesi dönemde evlendikten sonra hemen bebek düşünülmüyorsa korunma yöntemleri hakkında bilgi alıp kişiye en uygun korunma yöntemi seçilir. Bebek düşünülüyorsa da bununla ilgili kontroller yapılır, kişinin bilgi sahibi olması sağlanır.

Düğün sonrasında da hamile kalmayı planladığınızda doktorunuzla önceden görüşerek sağlıklı bir gebelik için önceden muayene olmakta fayda var.

Kasık Bölgesinde Görülen Şiddetli Ağrı;

Kasık bölgesinde ağrı genellikle yumurtalık kistlerini işaret eder. Böyle bir ağrı hissediyorsanız geçiştirmeden doktora gidilmesi ve tedavi olunması gerekir.

 
 

İlişki sonrası Vajinadan Kan Gelmesi;

Cinsel ilişki sonrası vajinadan kan geliyorsa bunun pekçok nedeni olabilir. Bunların arasında rahim ağzı enfeksiyonu yani serviks enfeksiyonu, rahim ağzında oluşan yara hatta serviks kanseri yer alır. Kısa bir muayene ile sorunun belirlenip tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

Genital Bölgede Siğil;

Cinsel yolla bulaşan humman papilloma virüsü genital bölgede siğillerin oluşmasına neden olabilir. Toplumda HPV çok yaygındır. HPV tanı ve tedavisi için muhakkak jinekolojik muayene olmanız gerekmektedir. Tedavi edilmeyen siğiller ilişki yoluyla eşlere de bulaşmaktadır.

Artan Adet Ağrıları;

Adet döneminin özellikle ilk birkaç günlük döneminde ağrı yaşanıyorsa rahim kasılmasından kaynaklı, normal bir ağrı olarak algılanır. Fakat eskiye göre adet ağrılarınız şiddetlendiyse, miktarı arttıysa, sık sık ped değiştirmek zorunda kalıyorsanız, adet döneminde çamaşırınız kirleniyorsa yıllık kontrolü beklemeden doktora gitmeniz gerekir. Polip, miyom veya endometriozis gibi nedenlerle bu belirtiler ortaya çıkıyor olabilir.

Memede sertlik;

Kadınlarda görülen en yaygın kanser türü olan meme kanseri maalesef yaşa veya medeni duruma bakmıyor. Her kadın kendi meme muayenesini mutlaka yapmalı, sertlik, kitle, şekil bozukluğu gibi bulgular  tespit edilirse doktora görünülmeli.

Adet Görememe;

Adetin kesilmesi; menopoza girme diye tanımlanır. Menopoz döneminde doktorun verdiği tavsiyelere uyulması halinde, daha sorunsuz şekilde geçirilebilir.

 
 

Yıllık kontrolleri aksatmamanın pek çok faydası var;

– Rahim ağzı kanserinin erken evrede farkedilmesi ve daha kötü sonuçlar doğması engellenir.

– Yumurtalık kanserinin erken farkedilmesi ve başarılı bir tedavi ile kontrol altına alınmasını smümkün kılar.

– Kadınların kendilerinde fark edemediği lezyon veya enfeksiyonların ilerlemeden müdahale edilmesine olanak sağlar.

Bu yüzden belirli zamanlarda şikâyetler olmasa bile herhangi bir jinekologa gidilip muayene yaptırılması gereklidir.

 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
 
Takip Et
 
 
Popüler