BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Nişan Sandığı ile Çeyiz Sandığı Arasındaki Fark Nedir?

Çeyiz Sandığı ile Nişan Sandığı Arasındaki Fark Nedir? Nişan bohçası ile Gelen Sandık Hangisidir? İçine Neler Konur?

Seda

Çeyiz Sandığı ile nişan sandığı gelinler tarafından çok sık karıştırılan bir konudur.

Çeyiz sandığı, gelinin kendi ailesi tarafından alınır ve gelin için hazırlanır. Yıllar içinde alınan veya yapılan el emeği çeyizler, örtüler vs saklanır. Genellikle oymalı ceviz sandıklar veya kadife kaplı sandıklar tercih edilir. Çeyiz alma sırasında da o sandık, kurdale ile bağlanıp evden çıkarılır. Bir nevi çeyizin sembolüdür. Bu sebeple genellikle büyük ve gösterişli olur ;) Adetlere göre; Gelinin çeyizi evden çıkarıldığı sırada bu sandık kırmızı kurdale ile bağlanır, üzerine küçük kardeş/kuzen oturarak damattan bahşiş ister. Günümüzde yer kapladığı için tercih edilmeyen veya unutulan bir adettir, ama zevk sizin, daha küçük sandıklarından kendiniz alıp çeyiz sandığı olarak kullanabilirsiniz.

 
 


Nişan sandığı, nişan bohçası için alışveriş yapmadan önce belirlenir, alınan malzemeler bohça ile mi getirilecek, bavulla mı yoksa sandıkla mı? Özünde bohça adeti şu an farklı şekillerde uygulanıyor. Adetler çeşitlilik gösteriyor; nişan hediyelikleri bohça, sandık, bavul, tepsi ile gelebiliyor. Nişan sandığı da bu oluyor, gelinin hediyelikleri orta boy süslü bir sandığa konabilir.
 
 

Makyaj malzemeleri istridye veya ‘minnoş’ boy sandıklara konur. Bunlar genellikle çeyizcilerde satılır. Bunlar dekoratif amaçlıdır, ileride özel geceliklerinizi koymak için kullanabilirsiniz, çok yer kaplamaz. Kayınvalideniz nişan alışverişinizi bohça veya bavul ile getirdiyse, siz kendi çeyizlerinizi sandığa koymak istiyorsanız herhangi bir çeyizciden küçük-orta boylarda bir sandık alıp “çeyiz sandığı” yapabilirsiniz.

Yani çeyiz sandığı adı üzerinde gelinin el emeği çeyizlerinin konduğu, kendi bütçenizle alınan bir sandıktır. Nişan sandığı damat tarafı isteğe bağlı alınan, içerisine nişan hediyelikleri konan bir sandıktır.

 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
 
Takip Et
 
 
Popüler