BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Organik Gıdalar Hakkında Merak Edilenler

Bir ürünün organik olup olmadığını nasıl anlıyorsunuz? Organik gıdalar neden önemli? Her organik gerçekten organik mi?

Seda

Bir ürünün organik olup olmadığını nasıl anlıyorsunuz? Organik gıdalar neden önemli? Her organik gerçekten organik mi? iyi tarım ve organik tarım aynı şey mi? Son yıllarda çok sık duymaya başladığımız bu terimleri yasal ve basit bir düzeyde ele alalım, bilinçli tüketici olarak neler yapabiliriz, mutfağımıza zehir sokmadan önce ne gibi noktalara dikkat etmeliyiz, hepsini bu yazıda kısaca özetleyelim:

1- Organik tarım nedir?
Organik tarım(Ekolojik tarım veya Biyolojik tarım);tarımsal ilaç,suni gübre,hormon,antibiyotik ve zararlı gıda katkı maddeleri gibi uygulamaları yasaklayan,üretimden tüketime her aşaması kontrollü ve kayıtlı olan sertifikalıdır. Doğal kaynakları en iyi şekilde kullanarak sağlıklı tarımsal ürünler üretilmesini sağlayan bir tarım sistemidir.

 
 

2- Bir ürünün organik olup olmadığını nasıl anlarız?
Logoya bakacağız. Türkiye için; gerekli sertifikalar ve onaylar verildiyse bu şekilde bir logo görmeniz gerekir. Bu logo etikette yer almıyorsa o ürün organik değildir:

3- “Sütü güvendiğimiz birinden alıyoruz, organik”
Başta da yazdığım gibi bir gıdanın organik olabilmesi için tarım ilacı, antibiyotik, suni gübre, hormon, antibiyotik ve GDO’lu yem kullanılmamış olmalı ve bu belgelendirilmelidir. Bunlardan biri bile yapılıyorsa o ürün organik gıdalar olarak adlandırılamaz ve güvenliğinden söz edilemez.

4- İyi tarım ve Organik tarım farklı şeyler mi?
İyi Tarım uygulamaları ile organik tarım birbirinden farklı üretim yöntemleri uygular. İyi Tarım uygulamalarında sentetik kimyasal girdiler (hormonlar, pestisidler dahil tüm bitki koruma ürünleri ve sentetik gübreler) kullanılır. Bu kimyasal girdiler nedeniyle İyi Tarım ürünlerinin insan sağlığı, toprak, su kaynakları ve doğa üzerindeki etkileri organik gıdalar ile karşılaştırılamaz. Bunun dışında;
– GDO kullanımının yasak olması,
– izlenebilirlik,
– hayvan refahı
– kontrol ve sertifikasyon aşamaları gibi ortak yönleri vardır.
 
 

5- Hangi gıdalar organik olabilir?
Meyve, sebze, et, süt, yumurta, tavuk, bal gibi aklınıza gelebilecek her gıdanın organik tarımı yapılabilir. Son yıllarda ülkemizde organik tarıma verilen desteklerle ulaşılabilirliği oldukça arttı. Desteklerin ve talebin artması doğrultusunda organik ürünlerin çoğalmasına ve fiyatların daha da düşmesine sebep olacaktır. Organik yiyecekler lüks değil ihtiyaçtır. İlaçsız, hormonsuz, kimyasalsız beslenme sadece bebeklerin değil tüm toplumun sağlığı için gereklidir. Bugün kanser başta olmak üzere pek çok hastalığın önlenmesinde ilk adım olarak besinlerimizin kalitesinden bahsedilmekedir. Yıllar geçtikçe sağlıklı besinlerin çoğalması ve herkesin sofrasında yer alması hemimizin ortak dileği :)

 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
 
Takip Et
 
 
Popüler