BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Tektaş Pırlanta Nasıl Seçilir?

Pırlanta alırken göz önünde bulundurulması gereken 4 temel özellik ve daha fazlası

Seda

tektas_posterElmasın farklı bir kesim tekniği uygulanarak kubbe gibi kesilmesiyle pırlanta oluşur. Bu özel kesimin sonucunda daha ışıltılı olan pırlanta meydana gelir. Pırlanta seçerken dikkat edilmesi gereken temel özellikler “4C” diye adlandırılır:

 

• Kesim (Cut)
• Renk (Colour)
• Berraklık (Clarity)
• Karat ağırlığı (carat Weight)

 
 

Kesim (Cut)

Pırlantanın parlaklığı kesimdeki ustalığa ve kullanılan teknolojiye bağlıdır. Kesimin inceliği pırlantanın ışığı yansıtma ve kırma oranlarını belirler bu sayede göz kamaştırıcı sonuçlar ortaya çıkar. Çok yassı kesilmiş bir pırlanta gelen ışığın külahtan kaçmasına yol açar ve bu da pırlantanın tam parlamamasına neden olur (1). İdeal kesilmiş bir pırlantanın yüzeyinden giren ışık karşı yüzeyden dağılarak yansır (2). İdeal kesilmiş bir pırlanta en cazip olandır. Derin kesilen bir taşta ışığın bir kısmının külah olarak adlandırılan alt kısımda kalmasına; bu yüzden yeterince ışığın yansımamasına yol açar (3).
tektas
Pırlantanın şekliyle kesimi aynı şey değildir. Kesimin kalitesi pırlantanın değerini etkiler fakat şekli için tamamen zevkiniz doğrultusunda seçim yapabilirsiniz. En çok karşılaşılan yuvarlak kesimdir. Yuvarlak kesim dışında oval kesim, markiz kesim, damla kesim, kalp kesim, zümrüt kesim gibi çeşitler mevcuttur.
Tektaspirlanta1

 

Renk (Colour)

Pırlantalarda D-Z arası harfler kullanılarak renkler belirtilir. Bakıldığında hepsi renksiz gibi görünse de dikkatli incelendiğinde ton farklılıkları görülebilecektir. Özellikle beyaz ışık altında kıyaslama yaparak kuyumcunun doğru söyleyip söylemediğini test edebilirsiniz. Temelde bir pırlanta ne kadar renksizse (D) o kadar değerlidir. Ortalama bir pırlanta almayı düşünüyorsanız G,H veya I uygun olacaktır.
tektas2

 

Berraklık (Clarity)

Pırlantanın değerini belirleyen bir diğer önemli faktör de taşın berraklığıdır. Doğada pırlantanın oluşum sürecinde lekeler meydana gelir. Bu lekelerin sayısı, rengi, büyüklüğü ve yapısı pırlantadan yansıyacak olan ışığı etkiler. Yani bu doğal izler ne kadar az ve küçük olursa pırlantadan yansıyacak olan ışık o kadar artar. Bu da pırlantanın daha kusursuz olmasını sağlar.
tektas4

FL-IF (Tertemiz)

VVS1-VVS2 (İçi Kusursuz-Önemsiz Yüzey İzleri)

VS1-VS2 (Çok Çok Küçük İzler)

SI1-SI2 (Çok Küçük İzler)

I1 (Küçük İzler)

 

Karat ağırlığı (carat Weight)

Gelelim en önemli soruya: karat nedir? Pırlantanın ağırlığı karat ile ölçülür. Karat büyüdükçe pırlantanın boyutunda da gözle görülür bir değişim farkedilir. Bu yüzde seçim yaparken en rahat inceleyeceğiniz özellik karat ağırlığıdır. Ölçümlendirme yapılırken her karat 100 eşit puana bölünür. Yani yarım karat 50 puandır ve 0.50ct şeklinde ifade edilir.
tektas5

 
 

Aynı ağırlığa sahip pırlantaların farklı fiyata sahip olmalarının sebebi nedir?

Az önce bahsettiğimiz “4C” özelliğinden birinin bile farklı olması pırlantanın değerini değiştirecektir. Bu yüzden tüm özellikler dikkatlice incelenmeli ve kıyaslanmalıdır. Pırlantayı almadan önce kuyumcu bu farklılığın nedenini tam olarak açıklayamıyorsa işin uzmanı olan başka bir kuyumcudan alışveriş yapmak daha güvenli olacaktır.

 

Pırlanta Sertifikası nedir?

Bizdeki nüfus cüzdanı gibi sertifika da pırlantanın kimliğidir. “4C” özelliklerine uygunluğunu ve orjinalliğini gösteren belgedir. 2 çeşit sertifika vardır; Taş sertifikası ve Mücevher sertifikası.

Taş sertifikası; dünyaca tanınan laboratuarlarda ölçülen, taş ile beraber gelen ve sadece taşa özel yapılan uluslararası geçerliliği olan sertifikadır. GIA, IDL ve IGI gibi Amerika laboratuarlarının verdiği sertifikaların hata payı neredeyse sıfırdır.

Mücevher sertifikası ise ürünü satın aldığınız mağazanın kendi tecrübesiyle hazırladığı sertifikadır. Dolayısıyla pırlanta kalitesinin üzerinde sertifikasyon yapılıp fiyatların şişirilmesine oldukça açıktır. Bu yüzden uluslararası sertifikalı ürünleri ya da güvenilir mağazaların ürünlerini tercih etmenizi öneririz.

 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

  Tuğrul

  Erkek halimle bu siteye soktunuz beni ama iyi oldu sevgililer günü için kazık yemeyeceğim sayenizde çok teşekkür :)))

  08 Şubat 2013

  seda

  işinize yaramasına çok sevindik Tuğrul bey, iyi günler :)

  24 Şubat 2013

  MDP

  Çok faydalı bilgiler var. Yazanın ellerine sağlık çok teşekkür ederim.

  16 Temmuz 2015

  Davut

  Özen ile hazırlanmış emek verilmiş bir yazı. Çok istifade ettim. Teşekkür ederim.

  16 Kasım 2019

 
Takip Et
 
 
Popüler