BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Tencere-Tavaları Granit mi Seramik mi almalı?

Yeni alacak gelinlerin çok sık sorduğu o soru "Tencere-Tavaları Granit mi olmalı seramik mi hangisini alalım?"

Seda

GranitMiSeramikMi_PosterGeçtiğimiz yıllarda bir anda hayatımıza giren seramik tencere ve tavalargirdi. Sağlıklı seramik kaplama dendi, çizilse de sadece görüntüsü bozulur kanserojen madde açığa çıkmaz dendi. İnandık hepimiz çeyizlerimize bir bir aldık :) Şimdilerde ise mutfaklarda Granit çılgınlığı başladı. Yeni alacak gelinlerin çok sık sorduğu o soru “hangisini alalım? İkisinden de alalım mı?” oluyor. İkisini de almaya hiç gerek yok :) Çelik tencere seti bence herkeste olmalı onu bir kenara koyun, o set yetmeyeceği için günlük boy tencere ve birkaç boy tava/sahan için granit veya seramik düşünebilirsiniz. Ben hem seramik hem de granit aldım, tecrübelerimden yola çıkarak önerilerimi paylaşacağım. Seramikleri Korkmaz’dan Granit olanları Karaca’dan aldım. Gelelim ikisi arasındaki farklara:

 
 

– Seramik tava/tencereler bulaşık makinesinde yıkanmaz. Tencere-Tavaları Granit alındığında böyle bir sıkıntı yoktur. En yorgun olduğunuz anda bir de tencere yıkamakla uğraşmaz, makineye atıverirsiniz ;)

– Seramik tava/tencerelerde metal kaşık kullanılmaz. Yalnızca tahta kaşık veya diğer slikon kaşık vs çeşitlerini kullanabilirsiniz. Granit tava/tencerelerde metal kaşık kullanabilirsiniz. Hiçbir şekilde çizilme-aşınma olmaz.

– Seramik tavalarda yağ koymadan pişireceğiniz yemekler tavada kararmaya sebep olabilir. Özellikle yağsız köfte, et, balık yapıyorsanız beyaz kaplama yüzeyi aşınabilir. Granit tavalarda böyle bir şey olmaz. Yalnızca beyaz granit olanlar kullandıkça hafif sararma yapabilir bu yüzden kahve veya gri renkli olanları tercih edebilirsiniz.

– Seramik sahanlarda yapılan yumurta yapışabilir. Granit sahanlarda yapışma olmaz.

– Granit tava/tencerelerin kullanım ömrü seramiğe göre daha uzundur.

GranitMiSeramikMi

 
 

Yukarıda yazdıklarımdan anlaşılacağı gibi kesinlikle Tencere-Tavaları Granit mi almalı sorusu kendi yemek yapma zevkinize kalmış olsa da granit almak daha kullanışlı, bu yüzden yeni alacaklara granit almalarını öneririm. Alırken dikkat etmeniz gerekenler ise yukarıda söylediğim gibi açık renk olanlardan ziyade kahve veya gri renkli olanları tercih ederseniz sararma problemi yaşamazsınız. Çin malı ürünler Türkiye’ye bazı bilindik firmalar tarafından getirilerek satılmakta, 2 yıl granti verilmekte. Bu ürünler yerine 5 yıl garanti verilen, gerçek granit tava/tencereleri almanızı öneririm. Piyasada çok sayıda sahte granit tava/tencere mevcut, içi teflon üst katmanı granit kaplama olan tencereler bile bulabilirsiniz… Bu yüzden granit alırken iyi araştırıp, gerçek granit olan modelleri almanızı öneririm.  Kafanıza takılan sorular varsa hemen bu yazının altında bulunan “forumda tartış” butonuna tıklayarak sorularınızı paylaşabilirsiniz, elimizden geldiğince kullanıcılar olarak yorumlarımızı yaparız :)

Sağlıklı, huzurlu sofralarınız olsun,

Sevgiler :)

 
 
 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

    AHMET SERDAR YİRMİBEŞOĞLU

    Bilmeden Çin malı ürün almamak için tavsiyelerinize uyarak koyu renk gri renk veya kahverengi renk alacağım marka olarak emsanı mı karaca'yı mı tavsiye edersiniz

    09 Aralık 2019

 
Takip Et
 
 
Popüler