BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Vajinismus, Gecikmiş Cinsel Devrimin Eseri

Bana kalırsa vajinismus tedavisindeki en büyük açmazlardan biri tedavinin psikolog ve psikiyatristlerin tekeline bırakılması

Op. Dr. Gökçen Erdoğan

Vajinismus, bir kadının cinsel yaşamda karşılaşabileceği en büyük sorun, elbette cinsel şiddetten sonra. İstemsiz biçimde kasılıp ilişkiye girememek olarak özetlediğimiz vajinismus, malesef coğrafyamızın cinsel devrimini tamamlayamamış olmasından ötürü, akla hayale gelmeyecek sorunlara yol açabiliyor. Cinsel devrimi tamamlayamamış dediğimizde hemen ardından düzeltirdik eskiden, ‘başlatamamış hatta’ diye. Neyse ki o aşamayı geçtik. Donanımlı cinsel terapistlerin artması, cinsel eğitime girizgah yapılması ve toplumun da cinsel bilgiye kulağı ve gözü açmasıyla devrim başladı. Ağır aksak ilerliyorsak da vajinimusla ilgili bilinçlendik.

 
 

Televizyon ekranlarında vajinismustan söz ettiğimde, bu sorunun Türkiye’nin pek çok yerinde bilindiğini ve yaşandığını ama adının bilinmediğini hep birlikte görmüştük. Canlı telefon bağlantıları, bize akıl almaz tedavi ve çözüm yolları denendiğini, kadınların bu nedenle cinayete varan bir mağduriyet içinde olduklarını göstermişti. Vajinismus, köylerde, şehirlerde her yerde vardı ama adını bilen azdı. Hele çözümü olduğu ve eşlerin kadın için bu konudaki en önemli destekçi olduğunu bilenler yok denecek kadar azdı. Ama arttı. Giderek arttı ve bugün şükürler olsun vajinismusun, kadının iradesi dışında gelişen bir sorun olduğu ve %100 çözümünün mümkün olduğu çok sayıda insan tarafından biliniyor.

Vajinismusu meydana getiren şey, dost sohbetlerimizin de başlıca konusu aslında. Çünkü her türlü gelir düzeyinden, sosyal sınıftan ve kültürel yapıdan insan, vajinismusla mücadele edince, sebepler daha da merak edilir oluyor. Bu insanların ortak noktası ne? Tabularımız, toplumsal yapımız, bazen fizyolojik nedenler ve bireysel cinsel geçmişimiz başlıca nedenlerden. Ülkemizde kız çocukları bacaklarını aralamadan oturmak, eteğini örtmek, çekiştirmek üzerinden yapılan uyarılarla büyüyor. Evlenmeden birlikte olmanın yanlışlığını duyarak, bu ‘hata’ya düşmüş olanların başına gelenleri dinleyerek genç kızlığa geçiyorlar. Yok efendim o penis oraya sığar mıymış? Yok efendim ilişki esnasında o kadar kanama olmuş ki çarşaflar batmış…hastaneye zor yetiştirmişler….

 
 

Evlenirken bağlanan kırmızı kuşak, bakire olmayan kızla ilgili babanın hayalkırıklığı, bakire olmayan kızla evlenmek istemeyen erkeklerin seçiciliği gibi pek çok duygusal baskı var. Ve ayrıca erkekler, sevgilileriyle birlikte olmak için baskı yaparken, evlenme aşamasında ise bakire kızlara geçiş yapmayı tercih ediyorlar. Erkek annelerinin gelin tercihlerindeki olmazsa olmazları da bu. Dolayısıyla cinsel birliktelik, adeta tabu. Evlilik öncesi cinsel birleşmeyi salık vermek değil niyetim. Hatta bir genç kızın tercihi evliliğine ya da gerçekten inanacağı bir erkeğe dek bakira kalmaksa bu sonsuz saygı hak eder. Hiçbir genç kız bu konuda erkekten baskı görmeyi kabul etmemelidir. Ancak sorun şu ki; kız çocuklarına ve elbette erkek çocuklarına, cinselliğe dair tüm bilgiler çıplak biçimde verilmeli ve yorum kısmı onlara kalmalıdır. Burada ‘çıplak’ sözcüğünün yanlış anlaşılması da ne büyük ironi olur ama… Basit, temel, anlaşılır ve bilimsel bilgiler verilerek aile ya da toplum için önemi de sade biçimde anlatılmalıdır. Sürekli yinelemek ve bilinçaltına adeta kazımak, ileride sorunlara yol açabiliyor zira. Çünkü bunun adı psikolojik baskı oluyor bir yerden sonra. Alın size erken boşalmanın, ereksiyonun sorununun, vajinismusun arka bahçesi!

Yıllarca bacağını aralamamak için oturma biçimleri deneyen kızdan, ilk gece bacaklarını ve hatta vajinasını açıp erkeğin, o ilk defa gördüğü penisiyle içeri dalmasını beklemesi isteniyor. Ama bu ani komut, yıllarca anlatılmış olsa da alışkanlıklar ve bilinçaltı nedeniyle yerine getirilemiyor. Çünkü bir genç kız, büyürken ilk gece gelen oluk oluk kan, çekilen büyük acı ve ekstra otokontrol gerektiren yeni bir rolden bahseden korku dolu gerçek yaşam öyküleri dinliyor. Vajinismusu kaçınılmaz kılan pek çok ayrıntı.

Cinsel geçmişimizin vajinismusu tetiklemesinden kasıtsa, geçmişte hatta belki çocuklukta yaşanan taciz, tecavüz, istismar durumları nedeniyle bedenin savunmaya çekilmesidir. Önceki ilişkilerinde yüklenilen, hor görülen, hoyrat davranılan kadın, cinselliğin iyi bir şey olmadığına inanmışsa, cinsel yaşamını kurgulama konusunda çekimser davranır ve bu da vajinismusus beraberinde getirebilir.
Ve sebepleri çoğaltabilirim…sayfalar yetmez…

Vajinismusun tedavisine gelince; elbette sorunun fark edilmesinin hemen ardından bir uzmana danışmakta fayda var. Kadın ve erkek, ilk zamanlar birbirlerini tanımak ve alışmak için denemeler yapmalı ve kendilerine biraz zaman vermeliler tabi. Ama baktılar 1-2 ay aralığını da çoktan geçtiler, işte o zaman uzman gözü şart.

Çift olarak kat edilecek bir yolla vajinismusun çözümü mümkün. Elbette fizyolojik bir nedene bağlı olması ya da bu tür bir sorunla tetiklenmesi de mümkün olduğundan, jinekolojik yetkinliği olan bir uzmanla çalışmanın daima daha etkili olacağını düşünüyorum. Hatta bunun bir gereklilik olduğuna inanıyorum. Zira içerideki yapıyı tanımadan, egzersiz vermek bile sakıncalı.

Bana kalırsa vajinismus tedavisindeki en büyük açmazlardan biri, çoğunlukla psikolojik nedenlere dayanan bir sorun diye, tedavinin psikolog ve psikiyatristlerin tekeline bırakılması. Vajinismustedavisinin aşamalarında da aktaracağım gibi, tedavinin teknik kısımları var. yani yalnızca konuşarak aşılacak bir sorun değil bu. Ve bu teknik kısımlara da kadın fizyolojisi konusunda uzman olmadıkça hakim olmak mümkün değil. Farazi konuşmalar danışana yarardan çok zarar getirecektir.
Psikolog, psikiyatrist ve duyduğum yalnızca sertifika alıp yaşam koçu ismiyle anılıp doktor edasıyla kadınlara dokunanların, bilinç altına sızabildikleri için kusursuz bir cinsel birleşme sağlayabileceklerini iddia etmelerini malesef çok anlamlı bulmuyorum. Bu konuda yaşadığım deneyimler de var. Kendi vajinismussorununun çözümü için bir meslektaşına gitmeyi değil bana gelmeyi seçen psikolog ve psikiyatrist doktor danışanlarim gibi. Yani gecikmiş bir itiraf yaşanıyor kişinin başına gelince. Kaldı ki sorunun teknik bir kısmı olmaması ihtimalini değerlendirdiğimizde dahi; kim tam teşekküllü bir uzman istemez ki? Her ihtimale karşı, bu daha tatmin edici ve psikolojik olarak da sonuca, olumluya inandırıcı, umut güçlendirici değil midir?
Yani işin bir ayağı kadın doğum hekimi, bir ayağı da cinsel terapiste mutlak dokunmalı…haa eğer yaşanılan bir taciz, tecavüz gibi durumlar varsa, zaten bu işinin uzmanı olan bir ekip size destek vermeli.

Şahsi olarak belirtmem gerekirse; vajinismus tedavisinde sonuç alamadığım bir vaka olmadı. Yani fizyolojik ve kalıcı bir sorun olmadıkça ki bu durumlar zaten hekim olduğum için tedavi yetkinliğime giriyor, ilk aşama bunlari çözmek oluyor. Sonraki aşama için %100 tedavi mümkün. Yani Fizyolojik sorunlar psikolojik kısım ile bütünleyici olmalı…

 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
     
    Takip Et
     
     
    Popüler