BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Yastık Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Yeni evinizi kurarken yanlış tercihler yapıp sonradan sıkıntı yaşamamak için Yastık Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seda

Yatak seçiminde olduğu gibi doğru yastık seçimi de uykuya geçişi kolaylaştırdığı gibi boyun desteği sağlayarak uyku kalitenizi arttırır. Bu da güne zinde uyanmayı ve gelecek yıllarda oluşabilecek boyun-omur şikayetlerini minimuma indiriyor. Yapılan çalışmalar yastık yastık kullanımının yorgun uyanmada ve boyun ağrılarıyla doğrudan bağlantılı olduğu ortaya çıkmıştır. Ortopedik yastık veya en pahalı dolgu malzemesi kullanılan yastık her zaman en iyisidir demek değildir. Herkes için doğru yastık farklıdır.

Yatak yastıkları genel olarak yumuşak, sert ve orta sert olmak üzere üçe ayrılır. Dolgu malzemeleri doğal veya sentetik tercih edilebilir. Günün 8 saatini yastıkla birebir temas halinde geçireceğiniz için sentetikten ziyade doğal dolgu malzemeleri bulunan yastıkları tercih etmekte yarar var. Alerjik bir bünyeye sahipseniz doğal dolgu malzemelerine karşı dikkatli olmanızda yarar var. Yastık alırken farklı sertlik çeşitlerini ve farklı dolgu malzemelerini deneyin. Yatak ve yastıkların iade-değişim olmadığı için acele etmeden, gerekiyorsa yarım saat mağazada deneyerek öyle kararınızı verin.

 
 

Yatış pozisyonunuza göre yastıktaki sertlik tercihiniz de değişecektir.  Örneğin yan yatan bir kişiyseniz kulak ile yatak arasını dolduran, orta sertlikte bir yastık seçmelisiniz. Kuş tüyü veya farklı dolgu maddeleriyle orta sertliği bulunan yastıklar tercih edebilirsiniz. Eğer sırt üstü yatıyorsanız, sert ve yüksek yastıklar boynunuzun fazla yukarıda, çok yumuşak olanlar ise boynunuzun gereğinden fazla aşağıda olmasına neden olarak boyun omurlarını yoracaktır. Bu sebeple sırt üstü yatanların çökme yapmayan, orta sertlikte bir yastık seçimi yapması gerekir. Yüzüstü yatanlar için ideal olan yastık çeşidi yumuşak olanlardır. Uyurken sarılmayı sevenler için İşbir Yatak’ta sarılma yastığı bile var :)

En önemli konu yastığın hijyeni. Ter, vücut sıvıları, vücuttan bulaşan kir ve sıcaklık ile mikrop ve mantarlar yastık üzerinde çoğalır. Hatta ter gibi sıvılarla yastığın içine kadar girebilir ve bu yastığı kullanan kişilerin ağız, burun, solunum ya da derisinden vücuduna girerek, astım, sinüzit, alerjik hastalıklar da dahil olmak üzere pek çok rahatsızlığa neden olabilir. Visko yastıklar yıkanmaz, silinerek temizlenmesi önerilir ki bu yılın neredeyse 3 bin saatini üzerinde geçireceğiniz bir yastık için yeterli bir temizlik çeşidi değildir. Elde soğuk suyla da yıkamayı tercih edebilirsiniz. Diğer dolgu maddelerinin çoğu makinede uygun sıcaklıkta yıkanabilmekte. Bu konuda satış danışmanınızdan mutlaka detaylı bir açıklama talep edin. Yastıkların ömrü satış görevlisi aksini belirtmediyse 5 yıl olarak düşünebilirsiniz. Viskolarda 5 yılın sonunda diğer doğal malzemelerin kullanıldığı yastıklarda 10 yıl sonra deformasyon ve hijyenik sebeplerden ötürü yastığı yenilemek gerekmektedir.

 
 

Yatak-Yastık mağazalarında boyun ağrıları, horlama, sırt ağrıları gibi farklı rahatsızlıklar için özel olarak tasarlanmış yastıklar bulabilirsiniz. Bu şekilde belirli bir rahatsızlığınız varsa özel bir yastık seçmekte yarar var.

Uygun bir pozisyonda yatmamak ve uygun bir yastık kullanmamak bel, boyun ağrılarına, baş ağrılarına, kaslarda tutulma hatta horlamaya sebep olabilir. İşbir Yatak, Türkiye’nin her yerinden ulaşılabilen ve yastık çeşitleri konusunda oldukça fazla çeşitliliğe sahip bir mağaza. Unutmayın yastık alırken içinize sinene kadar denemelisiniz, hiç çekinmeyin ;) 8 saatlik o uyku aslında günün geri kalan 16 saatini de doğrudan etkiliyor.

 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

    Duru Özüm

    Yastıklarımı yataştan aldım kaliteleri çok iyi okadar yıkadım topaklanmadı gayet güzel tavsiye ederim öneri isteyenlere

    17 Aralık 2019

 
Takip Et
 
 
Popüler