BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Yeni Gelin Mevlidi

Gelin mevlidi ne zaman yapılır? Ne giyilir? Ne ikram edilir?

Seda

DugunSonrasiAdetlerGelinMevlidi_PosterDüğün sonrası adetlerin en önemlilerinden biridir gelin mevlidi. Bazı gelinler hayat koşturmacasıyla bu adeti yapmasa da pek çok gelin yeni evinde dua okunsun, ikramlıklar yensin, hayırlı olsuna gelinsin istiyor. Hal böyleyken gelin mevlidi yapacak olan gelinlere yardımcı olmak, bu adeti elimizden geldiğince anlatmak da biz gelinolmak.com’a düşüyor ;) Elimizden geldiğince diyorum çünkü her yörenin hatta her ailenin mevlid okutma adeti farklı oluyor. Kimi gelinlikle 3 gün boyunca misafir ağırlıyor kimi yerlerde ise normal kıyafet giyiliyor. Bu detayları en iyi öğrenebileceğiniz kişi anneniz ve kayınvalideniz ;) Biz genel olarak neler yapılır onlar hakkında fikir verelim biraz:

 
 

Gelin Mevlidi Ne Zaman Yapılır?
Normali düğünden sonra arayı çok açmamak gerekir, balayı dönüşü birkaç hafta içinde yapılır. Koşturmaca içinde “birkaç ay geçti artık yapılmaz” diye düşünmeyin, aslına bakarsanız zamanın önemi yok siz istedikten sonra sevdiklerinizi çağırın mevlidinizi yapın yeter ;)

DugunSonrasiAdetlerGelinMevlidi

Gelin Mevlidinde Ne Giyilir?
Yazının başında da dediğim gibi bazı yörelerde gelin kız mevlidinin yapıldığı gün yeniden gelir olur :) Saçı, makyajı, gelinliği ile bir kez daha hazırlanır. Fırsat bu fırsat isteyip de düğünde oynarken bozulur dediğiniz saç modelini mevlid günü yaptırabilirsiniz. Adetlerinizde tekar gelinlik giymek yoksa veya giymeyi tercih etmiyorsanız etek-bluz, elbise tarzı bir kıyafet altına topuklu ayakkabı veya babet giymeniz uygun olacaktır. Taze gelinlere en yakışan renkleri tercih edebilirsiniz; beyaz, krem, pudra. Bir de unutulmaması gereken altınlar var. Muhtemelen aile büyükleri tarafından bileziklerinizi ve takı setinizi takmanız istenecek, bu yüzden elbisenizi seçerken takılarınızı kullanma ihtimalinizi de göz ardı etmeden seçim yapmanızı öneririm.

 
 

Gelin Mevlidinde Ne İkram Edilir?
Bu da yine ailelerin adetine göre değişen bir konudur. Genelde mevlidlerde tavuk, pilav ve ayran ikram edilir. Ama yeni gelin olarak daha görkemli bir sofra hazırlayabilirsiniz ;) Klasik altın günü menüleri burada da hazırlanabilir.Örnek olarak;
– Zeytinyağlı yaprak sarması (Zeytinyağlı kuru patlıcan dolması da eklenir)
– Rulo veya gül böreği (yemesi kolay olması için)
– Mercimek köftesi
– Kek
– Tuzlu ikramlıklar
– Salata (Kısır, Mercimek, makarna, patates gibi)
– Tek atımlık kurabiyeler (un kurabiyesi olabilir mesela)
– Demlik demlik çay
Bunların dışında misafirleriniz geldiğinde ikram etmek için mevlid şekeri-lokum ve bir de kolonya ikram etmek de adettir, unutmayın ;)

 
 

Gelin Mevlidi Hediyelikleri
Hediye vermek zorunda değilsiniz, yine de vermek istiyorsanız tespih, yazma, Yasin, lavanta keseleri (yapımına bakmak için tıklayın), sabun, havlu gibi küçük hediyelikler verebilirsiniz. Zamanınız varsa kendiniz de çok uygun fiyata güzel hediyelikler yapabilirsiniz. Forumda bu konuda pek çok öneri var, hamarat gelinler yaptıklarını ve nasıl yapıldığını paylaşıyor. Foruma üye olarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz ;)

DugunSonrasiAdetlerGelinMevlidi2

 

 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
     
    Takip Et
     
     
    Popüler