BURÇLAR

Koç Burcu

Koç

Boğa Burcu

Boğa

İkizler Burcu

İkizler

Yengeç Burcu

Yengeç

Aslan Burcu

Aslan

Başak Burcu

Başak

Terazi Burcu

Terazi

Akrep Burcu

Akrep

Yay Burcu

Yay

Oğlak Burcu

Oğlak

Kova Burcu

Kova

Balık Burcu

Balık

 

SON YAZILAR

 

EN POPÜLER

 

SOSYALGELİNLER

Yeni Gelinin Kınasını Kim Yakar?

Gelinin Kınasını Kim Yakar

Seda

Düğünlerin vazgeçilmez adetlerinden biri de kına geceleri… Düğünden 1 gün önce yapılan (tercihen birkaç gün önce yapılması daha iyidir), “yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar” şarkısı eşliğinde gelini ağlatıp sonra da bir güzel oynatılan o gece. Bu aralar Gelinolmak.com’a sorulan soruların başında “gelinin kınasını kim yakar?” sorusu geliyor. Şimdi bu soruyu detaylıca cevaplayalım, böylece kına günü “ee kınamı kim yakacak?” tartışmalarına girmeyin.

 
 

Öncelikle gelinin kınasını mutlu bir evliliği olan, annesi babası hayatta olan kadın yakar. Eskiden beri süregelen bu adetin nedenleri ise şöyle özetlenebilir; kınayı yakan kişinin acı görmemiş olması tercih edilir. Kınayı yakanın şansı, mutluluğu yaktığı kınayla yeni geline bulaşsın mantığı ile yakacak kişi seçilir.

 

Yöreden yöreye değişse de genelde kabul edilen kız tarafından birinin yakmasıdır. Genellikle bu kişiler yenge, teyze gibi yakınlardan seçilir. Tabii ki bunlara takılmayıp, gelin olarak istediğiniz taraftan, istediğiniz kişiyi seçme özgürlüğüne sahipsiniz ;) Kınadan önce seçtiğiniz kişiye haber vermeyi unutmayın.

KinaninOlmazsaOlmazFotograflari3

 
 
 
ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI
 
YORUMUM VAR FORUMDA TARTIŞ
 

BENZER YAZILAR

 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

    Derya

    Kınayı yakan kişi kınayı yatkmadan/yakarken biseyler söylermi? Kınayı yakarken ne yapmak gerekiyo? Sessiz sedasızmı yakcaz?

    12 Ağustos 2020

 
Takip Et
 
 
Popüler